La Liga: Ο Μπονγκοντά έβγαλε τη Κάντιθ από την επικίνδυνη ζώνη!

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο πάθος και δυνατά μαρκαρίσματα, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που δημιούργησαν τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ και τελικά πανηγύρισαν δίκαια τη νίκη με 2-0, χάρη σε δύο γκολ του μεγάλου τους πρωταγωνιστή, Τεό Μπονγκοντά.

Με αυτό το σημαντικότατο τρίποντο η Κάντιθ ξέφυγε στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Βαγιαδολίδ παρουσιάστηκε κατώτερη της περίστασης και μπορεί να βρεθεί εντός της επικίνδυνης ζώνης μετά το τέλος της 35ης αγωνιστικής.

Η Κάντιθ ήταν εκείνη που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα στο 36′, όταν ο Αλκαράθ εκτέλεσε στο οριζόντιο δοκάρι πέναλτι που πήρε ο Ράμος από τον Ελ Γιαμίκ, ενώ στο 45’+2′ ο Μάσιπ απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Μπονγκοντά.

Ωστόσο, ότι δεν κατάφερε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, το κατάφερε στο 70′ ο Βέλγος εξτρέμ, όταν συνέκλινε από δεξιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με απίθανη σουτάρα, ενώ έξι λεπτά αργότερα (76′) σκόραρε ξανά για το τελικό 2-0, εκτελώντας εύστοχα πέναλτι που πήρε ο Λοθάνο από τον Σάντσεθ. Στο 80′ ο Χογκλάν έριξε αγκωνιά σε αντίπαλό του και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για τους φιλοξενούμενους.