La Liga: 7η σερί νίκη για τη Σοσιεδάδ, έπιασε την Ρεάλ στη 2η θέση!

Η ομάδα του Αλγκουαθίλ λίγες μέρες μετά την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας πέτυχε μεγάλη νίκη και στο πρωτάθλημα, αφού πέρασε με σκορ 2-0 από την έδρα της Ράγιο Βαγεκάνο, πιάνοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης στη δεύτερη θέση και τους 38 βαθμούς (με δύο ματς παραπάνω). Αυτή ήταν μάλιστα η έβδομη σερί νίκη της Σοσιεδάδ σε όλες τις διοργανώσεις, κάτι που πιστοποιεί το εξαιρετικό της φορμάρισμα!

Η Σοσιεδάδ ήταν πολύ καλύτερη στο ματς και δεν άφησε ούτε στιγμή τους γηπεδούχους να απειλήσουν, παίρνοντας ένα πολύ εύκολο «διπλό» το οποίο είχε διαμορφωθεί στην ουσία από το πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό, όταν ο πάλι εξαιρετικός Νταβίντ Σίλβα σέρβιρε στον Αλεξάντερ Σέρλοθ και αυτός πέτυχε ένα ακόμη γκολ φέτος, το όγδοό του, για το 1-0 της Σοσιεδάδ.

Η ομάδα του Αλγκουαθίλ διπλασίασε 20 λεπτά μετά το προβάδισμά της, με τον Άντερ Μπαρενετσέα να παίρνει την ασίστ του Ελουστόντο και να κάνει το 2-0 στο 35′, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς.