Ligue 1: Διατηρεί το αήττητο της η Ρεν

Η Ρεν ήταν σαρωτική απέναντι στα «καναρίνια», τα οποία και… εκτέλεσε με σκορ 3-1 για την 7η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Τρομερή εμφάνιση από την ομάδα του Μπρούνο Ζενέσιο η οποία έπιασε από τον λαιμό τη Ναντ και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας, μετρώντας 11 βαθμούς με συγκομιδή δύο νίκες και πέντε ισοπαλίες. Στη 13η θέση «βούλιαξε» η Ναντ η οποία σε επτά ματς έχει οκτώ βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ρεν χρειάστηκε μόλις έξι λεπτά για να ανοίξει το σκορ, με τον Μπουριγκό να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του γράφοντας το 1-0. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, έφεραν το ματς στα ίσα. Πίεση διαρκείας στα καρέ του Μανταντά με την μπάλα να φθάνει στο Σιριβέγια ο οποίος με συρτό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Ρεν να πιέζει και τη Ναντ να οπισθοχωρεί, αναζητώντας το γκολ στην αντεπίθεση. Στο 73′ η αντίπαλος του Παναθηναϊκού, πήρε εκ νέου προβάδισμα, όταν ο Τριφέ βρήκε με μαγική μπαλιά τον Ντουέ, με τον νεαρό στράικερ να εκτελεί ψύχραιμα στην αριστερή γωνία του Λαφόντ για το 2-1.

Μάλιστα τέσσερα λεπτά αργότερα, το έργο για τη Ναντ έγινε δυσκολότερο αφού ο Μοσταφά αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στις καθυστερήσεις, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο με τον Καλιμουεντό να σκοράρει από την άσπρη βούλα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.