Ligue 1: Στον πάτο της βαθμολογίας η Λιόν!

Παρουσιάζοντας για ακόμη μία φορά απογοητευτική, όσο και αποκαρδιωτική εμφάνιση, η ομάδα του Φάμπιο Γκρόσο ηττήθηκε και στο ντέρμπι ουραγών της Ligue 1 με 2-1 από την Κλερμόν στο «Groupama Stadium», μένοντας στον… πάτο του βαθμολογικού πίνακα του Σαμπιονά μετά το πέρας 9 αγωνιστικών!

Οι φιλοξενούμενοι «σόκαραν» τη Λιόν από νωρίς όταν και πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο, χάρη στα τέρματα των Τσαμ και Μανιέν στο 10ο και 35ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με αυτογκόλ του Οζιέ στο 52′, ωστόσο, παρά τις όποιες προσπάθεις στο φινάλε δεν μπόρεσαν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Έτσι λοιπόν, η Λιόν παρέμεινε στη 18η και τελευταία θέση με μόλις τρεις βαθμούς και χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (0-3-6), με την Κλερμόν να ανεβαίνει στους 5 πόντους.