Nations League: Κορυφή για Πορτογαλία, γκέλα για τους Ισπανούς!

Οι κεφάτοι Πορτογάλοι ήταν επιβλητικοί κόντρα στην Τσεχία του Μπράμπετς (που αποχώρησε τραυματίας στο 22′) με 4-0 και πάτησαν κορυφή στον όμιλο μετά το απροσδόκητο διπλό της Ελβετίας μέσα στην Ισπανία (1-2).

Η εξέλιξη των δύο αγώνων:

Άνετο διπλό που τους έφερε στην κορυφή του 2ου ομίλου πανηγύρισαν οι Πορτογάλοι, οι οποίοι με απρόσμενο πρωταγωνιστική τον Ντιόγο Νταλότ (δυο γκολ) επιβλήθηκαν με το εντυπωσιακό 4-0 επί της Τσεχίας.

Έπειτα από ένα άγονο πρώτο ημίωρο που βρήκε τον Ρονάλντο αιμόφυρτο μετά από σύγκρουση με τον Βατσλίκ και τον Μπράμπετς να περνάει από νωρίς εκτός λόγω τραυματισμού, οι Ίβηρες τελικά άνοιξαν τον χορό των γκολ με «δράστη» τον Νταλότ (33΄).

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μπρούνο Φερνάντες έγραψε το 2-0 με κοντινό πλασέ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σικ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και απέτυχε να βάλει ξανά τους Τσέχους στο ματς. Το δεύτερο μέρος κινήθηκε στους ίδιους ρυθμούς, με τον Νταλότ να πιάνει σουτάρα στο 52΄ για το 3-0, προτού ο Ζότα προσθέσει το κερασάκι στην τούρτα με κεφαλιά (82΄).

Μια νίκη που έφερε την Πορτογαλία στο +2 από την Ισπανία, η οποία από την πλευρά της υπέστη στραπάτσο και ήττα με 2-1 από την Ελβετία που την έριξε από την κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να αιφνιδιάσουν από νωρίς τους Ρόχας και το κατάφεραν στο 21΄όταν ο Ακάντζι νίκησε άπαντες στον αέρα από εκτέλεση κόρνερ και άνοιξε το σκορ. Στο 55΄ οι Ισπανοί βρήκαν την απάντηση χάρη στον υπέροχο συνδυασμό των Ασένσιο – Άλμπα, με τον τελευταίο να εκτελεί τον Ζόμερ για το 1-1.

Η χαρά των γηπεδούχων ωστόσο αποδείχθηκε εφήμερη, αφού μόλις τρία λεπτά αργότερα και από ένα νέο κόρνερ η Ελβετία ανάκτησε το προβάδισμα με σκόρερ τον Εμπολό.

Το 2-1 δεν έμελλε να αλλάξει, με την Ισπανία πλέον να παίζει τα ρέστα της στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στην Πορτογαλία και ψάχνει μόνο νίκη για να αντιστρέψει τα δεδομένα και να πάρει το εισιτήριο για το Final-4 του Nations League.

Δείτε τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες των ομίλων…