Nations League: Πήρε το ντέρμπι κορυφής η Ισπανία, 3/3 με Κριστιάνο οι Πορτογάλοι

Η Ισπανία πήρε δύσκολη νίκη με 1-0 απέναντι στη Δανία στο ντέρμπι κορυφής και βρέθηκε μόνη πρώτη. Ακάθεκτη με υπογραφή Κριστιάνο η Πορτογαλία, νίκες για Κροατία και Σερβία.

1ος όμιλος – League A

Δεν σταματάει πουθενά η Πορτογαλία! Αφού… ξεμπέρδεψε με Σκωτία και Κροατία ήρθε και η σειρά της Πολωνίας, την οποία νίκησε με 3-1 στη Βαρσοβία. Το πρώτο «χτύπημα» ήρθε στο 26΄όταν ο Μπρούνο Φερνάντες γύρισε τη μπάλα με κεφαλιά για τον επερχόμενο Μπερνάρντο Σίλβα που με μονοκόμματο τελείωμα βρήκε γωνία για το 1-0. Έντεκα λεπτά αργότερα ο Λεάο με τρομερό σλάλομ βρέθηκε απέναντι από την εστία και σημάδεψε το δοκάρι, με τον Κριστιάνο στην επαναφορά να μην αστοχεί σε κενή εστία για το γκολ υπ΄αριθμόν 906 στην καριέρα του! Η Πολωνία δεν παρέδωσε πνεύμα και μείωσε σε 2-1 με τον Ζιελίνσκι στο 87΄, προτού το αυτογκόλ του Μπεντνάρεκ δέκα λεπτά αργότερα σφραγίσει τη νίκη των Ιβήρων.

Νωρίτερα η Κροατία επικράτησε 2-1 με ανατροπή επί της Σκωτίας και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου. Αν και οι Σκωτσέζοι άνοιξαν το σκορ στο 33΄με τον Κρίστι, μόλις τρία λεπτά αργότερα η Κροατία βρήκε την απάντηση όταν ο Ματάνοβιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από ασίστ του Πέρισιτς. Στο 70΄ο Κράμαριτς με κεφαλιά ολοκλήρωσε την ανατροπή, αν και χρειάστηκε η συνδρομή του VAR στις καθυστερήσεις για να κρατήσει ανέγγιχτη τη νίκη των Κροατών όταν ακύρωσε το γκολ ισοφάρισης του Άνταμς για οφσάιντ.

4ος Όμιλος – League A

Ζορίστηκε αλλά τα κατάφερε στη Μούρθια η Ισπανία. Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν κυρίαρχη απέναντι στη Δανία, δεν απείληθηκε πολύ, αλλά ίδρωσε για να βρει το γκολ που της έδωσε τη νίκη (1-0) και την ανέβασε στην κορυφή του ομίλου της στο Nations League.

Ο Μοράτα σπατάλησε δύο τεράστιες ευκαιρίες, μην μπορώντας να βρει δίχτυα από πλεονεκτικές θέσεις τόσο στο 21′ όσο και στο 68′, ενώ στο 45′ το σουτ του Γιαμάλ πέρασε λίγο πάνω από την εστία των Δανών. Ο Θουμπιμέντι ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στη Ρόχα. Στο 78′ έπιασε εντυπωσιακό βολέ εκτός περιοχής και – με ευθύνη του Σμάιχελ – είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και να δίνει στην Ισπανία το σημαντικότατο τρίποντο.

Ισπανία- Δανία 1-0
Σερβία- Ελβετία 2-0