Premier League: Η Μπράιτον συνήλθε και έβαλε σε… μπελάδες τη Νότιγχαμ, γλίτωσε τα χειρότερα η Γουέστ Χαμ

Η Μπράιτον άφησε πίσω της τη συντριβή από τη Ρόμα στο Europa League και νίκησε με 1-0 τη Νότιγχαμ για την 28η αγωνιστική της Premier League, έστω και χάρη σε ένα δώρο.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρηση σημείωσε ένας αμυντικός της Φόρεστ, ο Άντριου Ομομπαμιντέλε, στο 29ο λεπτό, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πασκάλ Γκρος. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να απαντήσουν κυρίως στο 2ο μέρος, όμως ήταν κακοί στο τελείωμα των φάσεων και ηττήθηκαν για τέταρτο σερί παιχνίδι.

Ένα γκολ του Ντάνι Ινγκς στις καθυστερήσεις διέσωσε έναν βαθμό για τη Γουέστ Χαμ στο 2-2 απέναντι στην Μπέρνλι. Οι ουραγοί της βαθμολογίας προηγήθηκαν με τον Νταβίντ Φοφανά και στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους ο Ντίνος Μαυροπάνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Τα “σφυριά” απάντησαν με την έναρξη του 2ου μέρους από γκολ του Λούκας Πακετά, όμως όσο κι αν πίεσαν για την ανατροπή, το επόμενο γκολ επετεύχθη έπειτα από 45 λεπτά, χωρίς να υπάρχει άλλος χρόνος.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 2-0 (12′ πεν. Φερνάντες, 36. πεν. Ράσφορντ)
Μπόρνμουθ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-2 (74′ Ουαταρά, 90+1′ Ουνάλ / 27′ Χάμερ, 64′ Ρόμπινσον)
Κρίσταλ Πάλας – Λούτον 1-1 (11′ Ματετά / 90+6′ Γούντροου)
Γουλβς – Φούλαμ 2-1 (52′ Αΐτ-Νουρί, 67′ Σεμέδο / 90+8′ Ιγουόμπι)
Άρσεναλ – Μπρέντφορντ 2-1 (19′ Ράις, 86′ Χάβερτς / 45+4′ Γουισά)
Άστον Βίλα – Τότεναμ 0-4 (50′ Μάντισον, 53′ Τζόνσον, 90+1′ Σον, 90+5′ Βέρνερ)
Μπράιτον – Νότιγχαμ 1-0 (29′ αυτ. Ομομπαμιντέλε)
Γουέστ Χαμ – Μπέρνλι 2-2 (46′ Πακετά, 90+1′ Ίνγκς / 11′ Φοφανά, 45+1′ αυτ. Μαυροπάνος)
10/03 17:45 Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι
10/03 22:00 Τσέλσι – Νιούκαστλ