Υποβιβάστηκαν ΟΦΙ, Καραϊσκάκης

Η Ιεράπετρα επικράτησε 3-0 του ΑΕ Καραϊσκάκης στην Άρτα και αμφότεροι υποβιβάστηκαν στην Football League, με τη Δόξα Δράμας και τα Τρίκαλα να σώζονται.

Παρέα στην Football League οδηγήθηκαν ΑΕ Καραϊσκάκης και ΟΦ Ιεράπετρας.

Οι Αρτινοί έψαχναν μόνο νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων την τελευταία αγωνιστική, αλλά ηττήθηκαν εντός έδρας με 3-0 από την Ιεράπετρα, που είχε ήδη υποβιβαστεί, και αποχαιρέτησαν την κατηγορία.

Ο Τζίνι στο 31ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Κούστα πέντε λεπτά μετά να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Τσιλιγκίρης στο 60′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στην Πάτρα, η Δόξα Δράμας επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Παναχαϊκής. Ο Μπρους στο 17ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά ένα τέταρτο μετά ο Μαυριάς ισοφάρισε με πέναλτι. Για να έρθει ο Κόντος στο 58ο λεπτό να γείρει την πλάστιγγα υπέρ των Δραμινών.

Την ίδια ώρα, τα Τρίκαλα νίκησαν 3-1 του Απόλλωνα Λάρισας. Ο Σταματής στο 40′ άνοιξε το σκορ, αλλά δύο λεπτά μετά ο Τασιούλης ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Το πρώτο ημίχρονο, όμως, είχε κι άλλο γκολ αφού στο 44′ ο Ριζογιάννης με πέναλτι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στα Τρίκαλα. Ο Ευθυμίου στο 78ο λεπτό έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.