Super League 2: Η Ηλιούπολη νίκησε την Παναχαϊκή (vids)

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στην Ηλιούπολη με την τοπική ομάδα να επικρατεί με 2-1 τη Παναχαϊκής και να παίρνει το πρώτο της τρίποντο, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική όχι μόνο στο Νότιο Όμιλο, αλλά συνολικά στην Super League 2.

Με το τρίποντο αυτό οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 4 βαθμούς και ανέβηκαν στην 5η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 3 πέφτοντας στην 7η θέση.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και κατάφεραν μόλις στο 5′ να ανοίξουν το σκορ. Σκόρερ ο Μαυριάς που με σουτ έκανε το 1-0 δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του, ένα προβάδισμα που θα μπορούσε να μεγαλώσει στο 22′, αλλά η κεφαλιά του Βασιλούδη σταμάτησε στο δοκάρι του Στογιάνοβιτς.

Το σκορ αυτό όμως δεν ήταν και αυτό με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο, καθώς στο 42′ ο Ντε Τόμας επίσης με σουτ, έκανε το 1-1 για τους Πατρινούς, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που σκόραραν και συγκεκριμένα με τον Βασιλούδη στο 62′ ο οποίος επίσης με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 οδηγώντας την ομάδα του στην πρώτη της νίκη.

Ηλιούπολη (Παπαβασιλείου): Ντόκιτς, Καρανίκας (59′ Πολίτης), Να’α, Πολυχρόνης (59′ Κρέτσι), Μαριάνοβιτς, Λάμτσε, Βασιλούδης (74′ Μπλαντένοβιτς), Θωμαΐδης, Αλμέιδα (89′ Πατάπης), Μαυριάς, Αλεξόπουλος (59′ Μάνος).

Παναχαϊκή (Τάτσης): Στογιάνοβιτς, Πανάγου, Λυμπεράκης, Ζαμόρα (72′ Πολέτο), Μπαξεβάνος, Ζέκχοφ (78′ Κοζορώνης), Ρόβας (78′ Μαδριγάλ), Νίλι, Λεσάι (59′ Τραορέ), Ντε Τόμας, Παπατόλιος (59′ Καραγιάννης).