Η ιεράρχηση των αναγκών

Η νίκη είναι πάντα μία νίκη… Η αξία της δεν αλλοιώνεται από την εμφάνιση ή τις συνθήκες που μπορεί να τη συνοδεύουν. Ή την περίοδο, η οποία έχει και περισσότερη σημασία σε αυτή τη φάση για τον ΑΡΗ.

Το “τρίποντο” της περασμένης εβδομάδας με τον Πανσερραϊκό δεν διόρθωσε την κατάσταση ούτε έσβησε όσα είχαν προηγηθεί. Είχε ανάγκη από συνέχεια, κομμάτι της οποίας η ομάδα έδωσε με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Η περίοδος που διανύουμε απαιτεί πρωτίστως αποτελέσματα. Η απόδοση είναι μία άλλη κουβέντα που φυσικά πρέπει να υπάρχει πάντα στο τραπέζι. Οσο όμως ο ΑΡΗΣ παλεύει να βρει τις ισορροπίες στο εσωτερικό του και κατ’ επέκταση στη βαθμολογία, κάθε Σαββατοκύριακο υπάρχει ένα “πρέπει”. Κάθε Σαββατοκύριακο υπάρχει το βήμα μπροστά ή το βήμα πίσω που σε αυτή τη φάση θα ταρακουνήσει πάλι με σχετική ευκολία όλο τον κιτρινόμαυρο οργανισμό.

Οι δύο διαδοχικές νίκες  βάζουν τη βάση για το σερί των νικών στο οποίο ο ΑΡΗΣ στόχευε εξ αρχής ως την επόμενη διακοπή του πρωταθλήματος. Διότι μετά ακολουθούν τρία διαδοχικά ντέρμπι και μάλιστα το ένα για το Κύπελλο, στα οποία ο ΑΡΗΣ θα δοκιμαστεί ποδοσφαιρικά και πνευματικά. Τότε που ο ΑΡΗΣ καλείται να παρουσιαστεί πιο έτοιμος και πιο πειστικός απ’ ότι στα τελευταία ματς.

Ο Σουλεϊμάνοφ άνοιξε… πάλι τον δρόμο

Το χθεσινό παιχνίδι…. ξυπνούσε μνήμες από Πανσερραϊκό μέχρι το 55′ και το γκολ του Σουλεϊμάνοφ που ξεκλείδωσε την μαζική άμυνα του ΠΑΣ, αλλάζοντας αυτόματα και τη ροή του αγώνα.

Νωρίτερα ο ΑΡΗΣ έφτασε την κατοχή  μέχρι και το 71%, πίεζε αρκετά, είχε γρήγορες ανακτήσεις κατοχής αλλά δίχως να αξιοποιεί αυτό το κράτημα μπάλας που το… προσέφερε εν μέρει και ο ΠΑΣ αποδεχόμενος τον 2ο ρόλο στο ματς. Ο Μάντζιος από τη δική του πλευρά ανακάτεψε πάλι την “τράπουλα” πίσω από τον φορ με τον Παναγίδη στο “10”, τον Κάρλσον στα αριστερά… και τον Νταρίντα.

Μπορεί στη διάταξη πριν τη σέντρα ο Τσέχος να ήταν δίπλα στον Βερστράτε, ουσιαστικά όμως αρκετές φορές κινούταν πιο κοντά στον Παναγίδη και στο τελευταίο τρίτο, θυμίζοντας αρκετά ένα 4-3-3- για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, χαμηλώνοντας φυσικά όποτε χρειαζόταν για το ανασταλτικό κομμάτι και κυρίως στο σετ παιχνίδι. Σωστά ο Μάντζιος τον είχε να παίρνει παραπάνω μέτρα και να βοηθάει τον Παναγίδη με τον οποίο ορθώς τολμά και λειτουργεί δίκαια με την επιλογή του.  Ο Κάρλσον από την άλλη πήρε πάλι ευκαιρία αλλά δεν…

Το πρόβλημα για τον ΑΡΗ ήταν πάλι στον άξονα…  Η ομάδα ακόμα δυσκολεύεται στο κάθετο παιχνίδι και σε συνδυασμό με τους πολλούς παίκτες που έβγαζε ο ΠΑΣ έξω από την περιοχή, το πλάνο των γηπεδούχων ήταν συγκεκριμένο. Πλαγιοκοπήσεις, πλάτος στο γήπεδο για να ανοίξει η αντίπαλη άμυνα και οι συνεργασίες μπακ-εξτρέμ από τις δύο πλευρές.

Για περίπου 55 λεπτά η μοναδική αξιόλογη φάση του ΑΡΗ ήταν η μεγάλη ευκαιρία του Νταρίντα που “έγλειψε” το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν. Η ομάδα ήταν μονότονη και δυσκολευόταν ασχέτως που πατούσε περιοχή, μέχρι που φτάνουμε στο 55′ όπου ευτύχησε να συνεργαστούν άψογα ίσως οι δύο κορυφαίοι παίκτες του γηπέδου.

Ο Φεράρι ήταν… όνομα και πράμα χθες, κυρίως επιθετικά, με τον Σουλεϊμάνοφ να πετάγεται σε μία από τις σέντρες του και με καρφωτή κεφαλιά στο διάστημα που έπαιξε στον άξονα να ξεκλειδώνει το ματς για τον ΑΡΗ. Λίγα λεπτά αργότερα η δεύτερη κίτρινη του Τζίνο ουσιαστικά έβαλε τέλος στις ελπίδες του ΠΑΣ που παρέδωσε πνεύμα και απλά στο 75′ ήρθε το… κερασάκι από τον Σαμόρα για το τελικό 2-0.  Ένα χρονικό σημείο που οι συνθήκες του ματς και οι αλλαγές του Μάντζιου βοήθησαν τους γηπεδούχους να βγάλουν κάποια πράγματα παραπάνω όντας απελευθερωμένοι, με τον Κοσταρικανό μάλιστα να προλαβαίνει να παράξει τις περισσότερες τελικές στο ματς.

Δεν πρέπει να παραβλέψουμε και το ανασταλτικό κομμάτι. Απέναντι σε δύο ομάδες, τις τελευταίες δύο αγωνιστικές, που έχουν συχνότητα στο σκοράρισμα ο ΑΡΗΣ κράτησε το μηδέν πίσω αλλά φρόντισε να μην τις… αισθανθεί κιόλας. Ανασταλτικά συμμαζεύεται αλλά η μεγάλη πρόκληση παραμένει η επίθεση.

Η σημασία της νίκης και η βελτίωση που χρειάζεται

Στο τέλος της ημέρας ο ΑΡΗΣ κρατάει πρώτα την ηρεμία του. Κερδίζει ενώ ακόμα δεν παίζει αυτό που μπορεί, δείχνοντας ότι “χτίζει” χαρακτήρα και νοοτροπία, αξιοποιώντας στιγμές και ατομική ποιότητα.

Δεν θα πρέπει όμως σε καμία περίπτωση να βάλει κάτω από το χαλάκι την εικόνα του επιθετικά στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, φαινόμενο που παρατηρείται για δεύτερη σερί εβδομάδα. Ένα μόνιμο ζήτημα για τον Μάντζιο το οποίο προσπαθεί να διορθώσει, χωρίς να εξαρτάται εξ ολοκλήρου από αυτόν. Σίγουρα χρειάζεται και βοήθειες από κάποιους παίκτες, όπως και κάποιες επιστροφές ώστε ο ΑΡΗΣ να γίνει πολυπρόσωπος επιθετικά και όχι τόσο μονότονος όπως είναι η εικόνα που βγάζει μέσα στο γήπεδο. Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή αξιόπιστο αριστερό εξτρέμ, δεν υπάρχει κλασσικό “10άρι” διαθέσιμο, συν τα προβλήματα τραυματισμών.