Η Μάλμε πέταξε εκτός CL τον ΠΑΟΚ

Όνειρο ήταν και πάει, ξανά, για τον ΠΑΟΚ.
Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κατάφερε να δεχτεί γκολ στην τελευταία στιγμή του ματς! Διότι σε μια φάση διαρκείας όπου κανείς δεν απομάκρυνε και όταν αποφάσισε να το κάνει ο Καμαρά, το έκανε πάνω σε έναν αντίπαλο με την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστία του Κοτάρσκι. Και στο έξτρα ημίωρο, η Μάλμε κατάφερε να σκοράρει εκ νέου, επικρατώντας 4-3, ένα αποτέλεσμα δίκαιο μιας και οι Σουηδοί ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έχοντας και δοκάρι, ενώ θα μπορούσαν να σκοράρουν νωρίτερα και ίσως να πάρουν την πρόκριση στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ θα συνεχίσει πλέον στα playoffs του Europa League, περιμένοντας τον νικητή του Τσέλιε – Σάμροκ Ρόβερς.
Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Κουλιεράκης, Τάισον, Ζίβκοβιτς, ενώ για τη Μάλμε σκόραρε δύο τέρματα ο Νανάσι και από ένα οι Ζέτερστρεμ, Κρίστιανσεν.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-2, τα λεπτά περνούσαν με την Μάλμε να είναι ανώτερη σε όλο το παιχνίδι, ειδικά στο δεύτερο μέρος και όπως φάνηκε δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Συγκεκριμένα στο 90+6’ ο Καμαρά πήγε να απομακρύνει, η μπάλα κόντραρε στον Ζέτερστρεμ και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-3 μετά από απίστευτη φάση διαρκείας. Το γκολ ελέγχθηκε για οφσάιντ και τελικά μέτρησε ορθά. Κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Μάλμε μπήκε καλύτερα και με ψυχολογία στο γήπεδο, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε και στο 99’ έγραψε το 4-3, παγώνοντας ξανά την Τούμπα. Ο Ζέτερστρεμ έκανε μια φοβερή κάθετη στον Κρίστιανσεν, ο οποίος πέρασε και τον Κοτάρσκι και σκόραρε σε κενή εστία (3-4). Φώναξαν για φάουλ στον Σβαμπ στο ξεκίνημα της φάσης οι γηπεδούχοι, αλλά μέτρησε κανονικά το γκολ.
Ο Άλι της Μάλμε ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης και απειλούσε συνεχώς την εστία του Κοτάρσκι και γενικότερα δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Στο δεύτερο μέρος της παράτασης οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά επικίνδυνοι, με τη μεγαλύτερή τους στιγμή στο 108’. Πρώτα ο Γιόνσον σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο και στην επαναφορά ο Κρίστιανσεν με κεφαλιά δεν βρήκε για λίγο στόχο! Δυο λεπτά αργότερα ο Τισουντάλι απείλησε με γυριστό σουτ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.