Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση-θρίλερ για την Καβάλα

Στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, η Καβάλα κατάφερε να πάρει το “εισιτήριο” για την 4η φάση του θεσμού (όπου θα αντιμετωπίσει τον Αστέρα Τρίπολης), κερδίζοντας με 2-1 τον Αιγέα Πλωμαρίου στη Λέσβο, με γκολ στο 116ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και ήλεγχαν την ρυθμό της αναμέτρησης, αλλά η εξαιρετική αμυντική λειτουργία του Αιγέα δεν άφησε περιθώρια στο πρώτο μέρος για να δεχθεί κάποιο τέρμα.

Με την επανέναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 53΄ η Καβάλα μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Κασέμι να νικά τον Καλιαμπάκα για το 0-1. O Αιγέας έψαξε την ισοφάριση και το κατάφερε έξι λεπτά αργότερα, με ωραία ενέργεια και τελείωμα του Παναγιώτη Χρυσάφη. Στα εναπομείναντα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στην παράταση με τους γηπεδούχους να στέκονται εξαιρετικά στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τελικά την πρόκριση στο 116ο λεπτό της παράτασης με τέρμα του Μάντιτς.

Η Καβάλα θα αντιμετωπίσει στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας τον Αστέρα Τρίπολης εντός έδρας και ο νικητής του ζευγαριού θα κοντραριστεί με την Ζάκυνθο για τους “16” του θεσμού.