Λεβερκούζεν – Λειψία 2-3: Πρώτη ήττα για τους πρωταθλητές μετά από 35 αγώνες

Κι όμως χάνει. Η Λεβερκούζεν υπέστη ήττα σοκ από την Λειψία, με τον τρόπο μάλιστα που η ίδια το κάνει στους αντιπάλους της, δηλαδή με ανατροπή.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας προηγήθηκαν με 2-0 χάρις στα τέρματα των Φρίμπονγκ και Γκριμάλντο σε διάστημα οκτώ λεπτών, 38′ και 45′, για να μειώσει ο Καμπλ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου σε 2-1.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Λοίς Οπεντά πήρε το “όπλο” του και φιλοδώρησε με δύο γκολ την εστία της ομάδας του Τσάμπι Αλόνσο για το 2-3 και το σπάσιμο του ιστορικού αήττητου σερί των 35 αήττητων αγώνων στην Bundesliga.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής
Ουνιόν Βερολίνου -Ζανκτ Πάουλι 1-0 (34′ Χόλερμπαχ)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Χόφενχαϊμ 3-1 (24′ Εκιτίκε, 33′ Λάρσον, 56′ Μαρμούς – 54′ Κράμαριτς)
Βέρντερ Βρέμης – Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-0
Μπόχουμ – Γκλάντμπαχ 0-2 (66′ Κλάιντινστ, 78′ Ονορά)
Στουτγκάρδη – Μάιντζ 3-3 (8′ Μιγιό, 15′ Λέβελινγκ, 88′ (αυτ.) Ζέντνερ – 43′ (πεν.) Αμίρι, 61′ Μπούρκαρντ, 90+4′ Λάιτς)
Χόλσταϊν Κίελ – Βόλφσμπουργκ 0-2 (27′ Άρνολντ, 30′ Μπόρναου)
Μπάγερ Λεβερκούζεν – Λειψία 2-3 (38′ Φρίμπονγκ, 45′ Γκριμάλντο – 45+7′ Καμπλ, 57′, 80′ Οπεντά)
01.09 16:30 Χάιντενχαϊμ – Άουγκσμπουργκ
01.09 18:30 Μπάγερν Μονάχου – Φράιμπουργκ