“Πέταξε” δύο βαθμούς στο φινάλε…

Από το 52′ και για περίπου 45 λεπτά ο ΑΡΗΣ κρατούσε στα χέρια του ένα σημαντικό “διπλό”, χάρη στη γκολάρα του Λορέν Μορόν. Στο τέλος όμως δεν χαμογέλασε.

Ο Πανσερραϊκός εξαργύρωσε την πίεσή του από το 80′ και με την κεφαλιά του Άλεξιτς στο 90’+5′ “έκλεψε στο νήμα τη νίκη από τους “κιτρινόμαυρους” και μαζί δύο σημαντικούς βαθμούς.

H ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε ένα μέτριο πρώτο μέρος και δύο πρόσωπα στο δεύτερο. Ένα καλό μέχρι το 70′ και μία άλλη κατάσταση στο τελευταίο κομμάτι του ματς το οποίο δεν διαχειρίστηκε σωστά, απειλώντας ελάχιστα για να πάρει τη νίκη με ένα δεύτερο γκολ.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Τελικά…Βέλεθ στα στόπερ

Ο Ισπανός μπήκε την τελευταία στιγμή στα πλάνα του Μάντζιου, καθώς ο Ρόουζ κρίθηκε ανέτοιμος λόγω του προβλήματος στο ισχίο.

Μαζί με τον Μπράμπετς ήταν οι δύο στόπερ μπροστά από τον Κουέστα, με τους Οντουμπάζιο-Μοντόγια να επανέρχονται στα άκρα της άμυνας.

Βερστράτε-Τζούρασεκ ήταν το δίδυμο στα χαφ. Ο Νταρίντα πίσω από τον Μορόν, έχοντας τους Σουλεϊμάνοφ-Σαβέριο δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Φουλ των βασικών μετά το ροτέισον στην Τούμπα

Ο Πάμπλο Γκαρσία επανέφερε την ενδεκάδα πρωταθλήματος μετά το παιχνίδι Κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΟΚ, με δύο διαφοροποιήσεις σε σχέση με την ενδεκάδα της περασμένης εβδομάδας.

Η πρώτη ήταν στα αριστερά, με τον Πηλέα να επιστρέψει στα αριστερά της επίθεσης τον Ντανκερλούι να οπισθοχωρεί στα δεξοά της άμυνας και τον Δεληγιαννίδη στα αριστερά. Θυμιάνης-Μπέργκστρομ στα στόπερ μπροστά από τον Χόβαν. Η δεύτερη αλλαγή ήταν στα χαφ με τον Ουεντραόγκο δίπλα στον Στάικο. Τόμας, Ουάρντα και Πηλέας ήταν η τριάδα πίσω από τον προωθημένο Μπετανκοόρ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ημίχρονο των δύο ευκαιρίων

Λίγα πράγματα και από τους δύο στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα, με τον ΑΡΗ πιο συγκεκριμένα να μην πιάνει τα επίπεδα απόδοσης που ήθελε επιθετικά πλην κάποιων εξάρσεων.

Το δεκάλεπτο 20-30 ήταν το καλύτερο για τους “κιτρινόμαυρους”, δημιουργώντας προβλήματα στον Πανσερραϊκό με την πίεση και την ένταση που έβγαζαν, χάνοντας και την καλύτερη ευκαιρία τους. Ο Οντουμπάζιο στο 28′ πέρασε παράλληλα στην περιοχή και ο Σουλεϊμάνοφ βγήκε σε θέση εκτέλεση, με τον Χόβαν να μπλοκάρει δύσκολα.

Έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Πανσερραϊκού με τον Μπεντανκόρ και τον Κουέστα να σταματάει χαμηλά το σουτ του Ισπανού.

ΓΚΟΛΑΡΑ από τα αποδυτήρια ο Μορόν

Ιδανικά ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τον ΑΡΗ με τον Ισπανό να επιστρέφει στα γκολ και μάλιστα με εντυπωσιακ΄τρόπο. Ο 29χρονος εκτέλεσε ιδανικά μέσα από την περιοχή και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, φτάνοντας τα έντεκα στο πρωτάθλημα και 12 συνολικά φέτος.

“Έμφραγμα” στις καθυστερήσεις

Από εκεί και πέρα ο ΑΡΗΣ περισσότερο διαχειρίστηκε το προβάδισμά του παρά προσπάθησε να το διευρύνει, αδυνατώντας να αξιοποιήσει τους χώρους που είχε.

Από την άλλη ο Πανσερραϊκός πίεσε αρκετά και ειδικά από το 80′ περιόρισε αρκετά την ομάδα του Μάντζιου, με τον Άλεξιτς να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει το βαθμό στους Σερραίους στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.