Δοκιμές, κλωτσιές και… 0-0!

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Σε ένα φιλικό με αρκετή ένταση εξαιτίας του διαιτητή και πολλές δοκιμές, ΆΡΗΣ και Ντόρτρεχτ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0, στις προπονητικές εγκαταστάσεις της Εθνικής Ολλανδίας, στο Ζεστ.

Ο Άκης Μάντζιος προχώρησε σε κάμποσες αλλαγές, προσεγγίζοντας διαφορετικά το σημερινό φιλικό σε σχέση με την Άλκμααρ, με τον ΑΡΗ να παρουσιάζει δύο πρόσωπα. Ένα κακό στο πρώτο μέρος και ένα βελτιωμένο στο δεύτερο, στο οποίο βοήθησαν και οι αλλαγές που έγιναν από τον προπονητή των “Κιτρινόμαυρων”.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής ο οποίος κατάφερε να δυναμιτίσει ένα φιλικό παιχνίδι, δείχνοντας μεγάλη ανοχή στο σκληρό παιχνίδι των Ολλανδών, αναγκάζοντας τον Άκη Μάντζιο να ξεσπάσει στο φινάλε του πρώτου μέρους, κάτι που οδήγησε στην αποβολή του με κόκκινη κάρτα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Πρώτο ημίχρονο με λίγες φάσεις για τις δύο ομάδες και με αρνητικό πρωταγωνιστική τον διαιτητή ο οποίος δυναμίτισε το κλίμα με τις αποφάσεις του υπέρ της Ντόρτρεχτ, αναγκάζοντας τον Άκη Μάντζιο να μπει μέσα στον αγωνιστικό χώρο με αφορμή ένα σκληρό φάουλ που δεν δόθηκε, υπέρ του ΑΡΗ.

Μετά το τέλος του πρώτου μέρους, οι άνθρωποι του ΑΡΗ απευθύνθηκαν στον διαιτητή, ο οποίος είχε το θράσος να αποβάλει τον Μάντζιο από ένα φιλικό παιχνίδι το οποίο πήρε την τροπή που πήρε, εξαιτίας του ρέφερι.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, δεν υπήρξαν πολλές ευκαιρίες με τον ΑΡΗ να απειλεί αρχικά με τον Σίστο, σουτάροντας στη κλειστή γωνία των Ολλανδών, στο 30′. Η καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ανήκει στους Ολλανδούς, με τον Κουέστα σε πρώτο χρόνο να σταματάει το τετ-α-τετ του Οσουντίνα και τον Μπράμπετς στη συνέχεια να αποκρούει ένα σουτ πάνω στη γραμμή.

Καλύτερη εικόνα στο δεύτερο μέρος

Η είσοδος των Ζουλ, Φετφατζίδη, Σαμόρα και Σαβέριο, άλλαξαν σημαντικά την εικόνα της ομάδας, η οποία από την μια έγινε πιο compact αμυντικά και από την άλλη πιο δραστήρια στην επίθεση, με σημείο αναφορά τον Γιάννη Φετφατζίδη. Βέβαια, η μεγαλύτερη ευκαιρία στο Β’ μέρος για τον ΑΡΗ ξεκίνησε από τον Σουλεϊμάνοφ στο 76′, με την προσπάθεια από τα δεξιά που πέρασε παράλληλα με την εστία και στη συνέχεια τον Σαβέριο να σημαδεύει τον Φαλκ μπροστά στην εστία.

Οι Ολλανδοί έκαναν και αυτοί τις δικές τους αλλαγές, είχαν δύο-τρεις καλές προϋποθέσεις αλλά δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος του αγώνα, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με το σκορ στο 0-0.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Φατόρε, Ρόουζ, Μπράμπετς, Παναγίδη, Μεμέτογλου, Πάρντο, Μανού Γκαρθία, Σίστο, Σουλεϊμανοφ, Μορόν

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Ζουλ, Σαμόρα, Σαβέριο, Φετφατζίδης, Βέλεθ, Μοντόγια, Αγοραστός, Σεβαστίδης

Ντόρτρεχτ: Μπόσιν, Βαλκ, Χίλτον, Αμούζου, Σλάις, Σεβντού, Οσουντίνα, Χάεν, Σέιν, Φαν Βιάνεν, Εμπεμπά.