Σαν το… σπίτι του και φέτος, φώναξε ότι κοιτάει ψηλά!

Μετά τον Ολυμπιακό ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ!

Δύο μεγάλες νίκες για τους “κιτρινόμαυρους” μέσα σε οκτώ μέρες, περνώντας νικηφόρα με 0-1 από την Τούμπα για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Super League!

Η συνέχεια στο 2-1 επί του Ολυμπιακού ήταν ακόμα πιο ηχηρή για το σύνολο του Άκη Μάντζιου, με τον Μάνου Γκαρθία να κρίνει το τελικό αποτέλεσμα με… αλήτικο σουτ και γκολάρα στο 63ο λεπτό. Δύο δοκάρια ο ΠΑΟΚ που όμως… κόλλησε πάλι απέναντι στον ΑΡΗ εντός έδρας.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Μοντόγια… και τέλος

Μία αλλαγή και μάλιστα αναγκαστική για τον Άκη Μάντζιο, με τον Μοντόγια αντί του τραυματία Μάγιο στα δεξιά της άμυνας και δίχως να υπάρχει άλλη διαφοροποίηση.

Μπράμπετς, Βέλεθ και Φρίντεκ ήταν οι υπόλοιποι της άμυνας μπροστά από τον Κουέστα. Μόντσου-Σιφουέντες στα χαφ. Ντιαντί-Σίστο στις πλευρές και ο Μορόν λίγο πιο μπροστά από τον Γκαρθία

ΠΑΟΚ: Τέσσερις αλλαγές ο Λουτσέσκου

Ο Ρουμάνος δεν άλλαξε εν τέλει τόσα πολλά, παρά μόνο κάποιες παρεμβάσεις με επίκεντρο τη μεσαία γραμμή του και το νέο δίδυμο Σβαμπ-Μπακαγιόκο στα χαφ. Ο Μιχαηλίδης ήταν το νέο πρόσωπο στην άμυνα δίπλα στον Κετζιόρα, με τους Ότο-Μπάμπα στα άκρα της τετράδας μπροστά από τον Κοτάρσκι.

Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας και Τάισον ήταν η τριάδα πίσω απο τον προωθημένο Τισουντάλι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

“Πέταξε” τις ευκαιρίες του και… έδωσε στον ΠΑΟΚ

Μέχρι το 45′ ο ΑΡΗΣ είχε δύο εικόνες και με την κακή να είναι στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου, με τον Κωνσταντέλια να χάνει δύο μεγάλες ευκαιρίες από το ύψος του πέναλτι για να ανοίξει το σκορ. Ένα διάστημα κακής κυκλοφορίας και λαθών για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, η οποία νωρίτερα είχε τις προϋποθέσεις για να κάνει τη ζημιά.

Ο ΑΡΗΣ για περίπου μισή ώρα πατούσε καλά, άσχετα με 2-3 λάθη μεσοαμυντικά που έδωσαν στον ΠΑΟΚ ως κλασσικότερη ευκαιρία μόνο το δοκάρι του Τισουντάλι στο 27′. Οι “κιτρινόμαυροι” πίεζαν πολύ καλά στο high block και έκλεψαν αρκετές μπάλες σε επικίνδυνα σημεία, πήραν όμως κάτω από τη βάση στο επιθετικό τους τρανζίσιον. Πολύ καλές στιγμές ήταν το απευθείας κόρνερ του Μόντσου στο 22′ -πέρασε λίγο άουτ- και η προσπάθεια του Ντιαντί στο 35′ με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει αριστερά χαμηλά.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με άσχημα νέα για τον ΑΡΗ καθώς ο Βέλεθ τραυματίστηκε και ο Ρόουζ πήρε τη θέση του στις καθυστερήσεις

Η προειδοποιητική του Σίστο και η χαριστική βολή του Μάνου!

Το μοναδικό που άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Μάντζιος ήταν να επαναφέρει τον Ντιαντί στα αριστερά και τον Σίστο στα δεξιά, όπως δηλαδή ξεκίνησε το ματς.

Ο Σενεγαλέζος απείλησε στο 46′, σε τετ α τετ με τον Κοτάρσκι που μπλόκαρε τη μπάλα, για να έρθει η σειρά του Σίστο στο 57′ και τη μεγάλη ευκαιρία του μέσα από την μικρή περιοχή που σταμάτησε στο πόδι του Κοτάρσκι.

Εκείνη η φάση εξελίχθηκε και σε προειδοποιητική βολή για αυτό που θα ερχόταν λίγα λεπτά αργότερα. Ή για να είμαστε πιο ακριβείς, τη στιγμή μαγείας του Μάνου Γκαρθία.

Ο Ισπανός υποδέχθηκε τη μπάλα από τα δεξιά, άδειασε τη μισή άμυνα του ΠΑΟΚ και με τρομερό σουτ σκόραρε γκολάρα στην κλειστή γωνία του Κοτάρσκι για το 0-1 στο 63ο λεπτό.