Με Αραράτ-Αρμενία ο ΑΡΗΣ, στα πέναλτι 4-2 την Εγνατία (vids)

Στην Αρμενία θα ταξιδέψει ο ΑΡΗΣ μιας και η Αραράτ σε ένα περιπετειώδης παιχνίδι, πήρε την πρόκριση στα πέναλτι μέσα στην Αλβανία, νικώντας με 4-2, μετά από το απίστευτο 4-4 της κανονικής διάρκειας του αγώνα και της παράτασης.
Η Εγνατία προηγήθηκε με 1-0 μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ισγκαντάρλι με την Αραράτ να απαντάει άμεσα στο 17ο λεπτό με τον Έζα για το 1-1. Και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα, 2-1 με τον Κάσα στο 36ο λεπτό. Οι Αρμένιοι ισοφάρισαν για δεύτερη φορά, με τον Καστανχέιρα στο 58ο λεπτό, με το 2-2 να μένει ως το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Οπότε οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση, η οποία ήταν πραγματικά… τρελή. Η Εγνατία προηγήθηκε με 3-2 στο 108ο με τον Ντουαμένα αλλά η Αραράτ έκανε την ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά. Αρχικά ισοφάρισε με τον Γιένε σε 3-3, στο 110ο και τρία λεπτά αργότερα ο Τζούνιορ Μπουένο έκανε το 3-4. Αλλά οι Αλβανοί είπαν τη… τελευταία λέξη με τον Ντουαμενά στο 124ο λεπτό για το 4-4.
Στα πέναλτι οι παίκτες της Εγνατία αστόχησαν στο δεύτερο και το τρίτο, σε αντίθεση με τους Αρμένιους που έκαναν το «4 στα 4» και πήραν την πρόκριση με 4-2 νίκη στα πέναλτι.