Μόνη πρώτη η Λειψία, επιστροφή στις νίκες για Λεβερκούζεν

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει η Λειψία, που επικράτησε 2-0 της Μάιντς εκτός έδρας και έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Bundesliga.
Οι «κόκκινοι ταύροι» καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο με γκολ των Σίμονς (20’) και Όρμπαν (37’), με τους οπαδούς των ηττημένων να τα βάζουν με τον… Γιούργκεν Κλοπ λόγω Red Bull!
Ζόρικη επιστροφή στις νίκες για τη Λεβερκούζεν, που επιβλήθηκε 2-1, με ανατροπή, της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, εντός έδρας.
Ο Μπόνιφας έχασε πέναλτι στο 9’ μα επτά λεπτά αργότερα ο τρομερός Μαρμούς σκόραρε από τη λευκή βούλα, για το 1-0 των «αετών».
Ο Άντριχ ισοφάρισε για τις «ασπιρίνες» στο 25’, με τον Μπόνιφας να εξιλεώνεται για το χαμένο πέναλτι στο 71’.
Η δε Φράιμπουργκ, καθάρισε με 3-1 (34’ Γκρίφο, 37’ Λίνχαρτ, 45+1’ Γκίντερ – 65’ Τιτς) την Άουγκσμπουργκ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, φτάνοντας τις τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία ματς.