Νίκη στο… ρελαντί για την Άιντραχτ

Δεν χρειάστηκε να… φορτσάρει ιδιαίτερα η Άιντραχτ Φρανκφούρτης για να επικρατήσει της Βέρντερ Βρέμης με 2-0, στο τελευταίο χρονικά σημερινό ματς για την 21η αγωνιστική της φετινής Bundesliga.
Αντιθέτως, το γρήγορο τέρμα που πέτυχε ο Φριντλ αλλά… στην εστία της ομάδας του, μόλις στο 8’, σε συνδυασμό με το πέμπτο γκολ του Κολό Μουανί στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια του γερμανικού πρωταθλήματος εξίσου νωρίς στην επανάληψη και δη στο 52’, ήταν αρκετά για το «τρίποντο» των «αετών»…

Μάλιστα, μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Άιντραχτ έκανε δεύτερη διαδοχική νίκη και αποσπάστηκε οκτώ βαθμούς από την έβδομη θέση και την Βόλφσμπουργκ, στην μάχη για μια θέση στην Ευρώπη τη νέα σεζόν.
Το σημαντικότερο, όμως, για τους γηπεδούχους, είναι ότι κατάφεραν να κάνουν και οικονομία δυνάμεων ενόψει του πρώτου αγώνα τους για τους «16» του Champions League με αντίπαλο τη Νάπολι!
Στον αντίποδα, η Βέρντερ -που σκόραρε με τον Φίλκρουγκ στο δεύτερο λεπτό του επιπλέον χρόνου, αλλά το γκολ ακυρώθηκε με τη χρήση VAR για οφσάιντ- ηττήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και παρέμεινε στη μέση της βαθμολογίας.