Ο Μπατσουαγί οδήγησε την Φενερμπαχτσέ στη κατάκτηση του Κυπέλλου

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μπατσουαγί που πέτυχε και τα δυο γκολ, επικράτησε 2-0 της Μπασακσεχίρ και κατέκτησε το Κύπελλο Τουρκίας!

Πρόκειται για το 7ο τρόπαιο στην ιστορία της Φενέρ, η οποία το σήκωσε μετά από 10 χρόνια αφού τελευταία φορά το είχε καταφέρει τη σεζόν 2012-13. Την ίδια ώρα, η Μπασακσεχίρ έπαιξε για τρίτη φορά σε τελικό, αλλά συνεχίζει να μην μπορεί να το κατακτήσει αφού μετράει 0/3 (σσ. 2010–11, 2016–17 οι άλλες φορές).

Ο Μπατσουαγί μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ, για να έρθει στο 29’ να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του και να της δώσει τεράστιο προβάδισμα για να είναι αυτή η νικήτρια του μεγάλου αγώνα που διεξαγόταν στο «Gursel Aksel Stadyumu» της Σμύρνης.

Η Μπασάκ δεν κατάφερε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας κάποιες καλές στιγμές που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί και μοιραία γνώρισε άλλη μια ήττα σε τελικό Κυπέλλου. Κάπως έτσι το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα με την Φενερμπαχτσέ να στέφεται Κυπελλούχος!