Ο Ντε Χέα κράτησε «όρθια» την Γιουνάιτεντ, 1-1 με Νιουκάστλ (vid)

Έχοντας καλύτερο παίκτη τον Ντε Χέα και σκόρερ τον Καβάνι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τον βαθμό (1-1) στην έδρα της Νιούκαστλ, που ήταν ανώτερη και είχε πιο κλασικές ευκαιρίες για τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους «Κόκκινους Διαβόλους» μιας και προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό με τον Σεν Μαξιμέν. Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν είχε τις ευκαιρίες για να το κάνει στο πρώτο μέρος, με την Νιουκάστλ να είναι πιο απειλητική.

Στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ έκανε πολλές αλλαγές, με τους Καβάνι και Σάντσο να μπαίνουν αλλά η Νιουκάστλ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Σεν Μαξιμέν να μην μπορεί να κερδίσει εξ επαφής τον Ντε Χέα. Στο 71ο λεπτό ο Καβάνι με διπλή προσπάθεια ισοφάρισε σε 1-1, η Γιουνάιτεντ πίεσε για την νίκη αλλά η Νιουκάστλ είχε τεράστιες ευκαιρίες αλλά είτε ο Ντε Χέα, είτε το δοκάρι, κράτησαν το 1-1.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρέμεινε στην 7η θέση με 28 βαθμούς, ενώ η Νιουκάστλ είναι στην  19η με 11 βαθμούς.