Ούτε τώρα ο Έμερι τον Σιμεόνε, στο 2-2 «κόλλησαν» Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο

Ούτε τώρα μπόρεσε ο Έμερι να πανηγυρίσει την νίκη κόντρα στον Σιμεόνε απέναντι στον οποίο έχει ρεκόρ 0-8-8, μιας και ο Κοντογκμπιά γλίτωσε την Ατλέτικο από την ήττα στο 2-2 με την Βιγιαρεάλ.

Η Ατλέτικο προηγήθηκε με τον Κορέα στο 10ο λεπτό με ένα εκπληκτικό γκολ από το κέντρο. Η Βιγιαρεάλ αντέδρασε και έχασε αρχικά πέναλτι με τον Μορένο στο 23ο λεπτό, ενώ στο 25ο ακυρώθηκε γκολ του μέσω του VAR. Τελικά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 29ο με τον Τόρες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βιγιαρέαλ μπήκε πιο δυνατά και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Μορένο στο 58ο λεπτό. Αλλά ο Κοντογκμπιά είπε την… τελευταία λέξη κάνοντας το 2-2 στο 67ο ενώ αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με την ισοπαλία ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Ατλέτικο «έπιασε» τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στην 4η θέση με 33 βαθμούς, ενώ η Βιγιαρεάλ πήγε στους 29.