Παναιτωλικός – Αστέρας 0-1: Απέδρασε από το Αγρίνιο με Μιριτέλο και ξέφυγε από τα χαμηλά (vids)

Ο Αστέρας πέτυχε τεράστιο διπλό στο Αγρίνιο και ξεφεύγει από τα χαμηλά, καθώς επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού με τον Μιριτέλο να χρίζεται σκόρερ.

Στο έβδομο λεπτό ο Μιριτέλο κέρδισε φάουλ για κράτημα του Μπρούνο Ντουάρτε στη γωνία της περιοχής. Ο VAR τον κάλεσε να δει τη φάση, αλλά ο διαιτητής κράτησε την αρχική του απόφαση. Ο Καλτσάς εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πήγε πάνω στον Μιριτέλο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Καπίνο που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Ο Παναιτωλικός είχε ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο μέρος για να σκοράρει, με σημαντικότερη αυτή του Ζοάο Πέδρο στο 39ο λεπτό. Ο Χουάνπι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Πορτογάλος φορ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Αστέρας άντεξε μέχρι το φινάλε, παρότι έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Καρμόνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι Αρκάδες με αυτό το τρίποντο ανέβηκαν στους έντεκα βαθμούς, με τον Παναιτωλικό να μένει στους έξι.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός: Καπίνο, Μάλης, Ντουάρτε Μπ., Μλάντεν, Σίλβα, Λιάβας, Μπαλντάσαρα, Χατζηθεοδωρίδης, Χουάνπι, Πέδρο, Ντουάρτε Φ.

Αστέρας: Παπαδόπουλος, Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Μουνάφο, Σουρλής, Ρίτζις, Καλτσάς, Μπαρτόλο, Μιριτέλο.