Τζένοα – Νάπολι 2-2: Οι πρωταθλητές επέστρεψαν από δύο γκολ πίσω κι έσωσαν τον βαθμό

Η Τζένοα βρέθηκε μια ανάσα από τη νίκη επί της πρωταθλήτριας Νάπολι, όμως οι “παρτενοπέι” βρήκαν τον τρόπο να αποσπάσουν ισοπαλία 2-2 για την 4η αγωνιστική της Serie A και να σώσουν έναν βαθμό.

Οι δύο αντίπαλοι δυσκολεύτηκαν στο 1ο μέρος, το οποίο είχε πολύ τρέξιμο, αλλά ελάχιστες ευκαιρίες. Στο 40ό λεπτό, ο Ματία Μπάνι άνοιξε το σκορ και πριν συνέλθει από το σοκ η Νάπολι, ο Ματέο Ρετεγκί στο 56′ έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Ρουντί Γκαρσιά ήταν υποτονική μέχρι τότε, όμως ο Γάλλος τεχνικός έκανε δύο κινήσεις ματ οι οποίες του βγήκαν αργότερα. Στο 76′ μείωσε μία αλλαγή του, ο Τζιάκομο Ρασπαντόρι, και οκτώ λεπτά αργότερα ο Ματέο Πολιτάνο, ο οποίος πέρασε στον αγώνα στην ανάπαυλα, με φανταστικό βολέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2.