Φιλική τεσσάρα της Σουηδίας επί της Νέας Ζηλανδίας

Φιλικό «ξεμούδιασμα» με τεσσάρα για τη Σουηδία κόντρα στη Νέα Ζηλανδία. Η ομάδα του Γιάνε Άντερσον επικράτησε εύκολα με 4-1 των Νεοζηλανδών σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην «Φρεντς Αρένα» στη Σόλνα.
Ο ΜακΚόουατ άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς στο ματς για τους φιλοξενούμενους και συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν την απάντηση λίγο αργότερα, έχοντας πάρει τα ηνία του αγώνα.

Ήταν το 39ο λεπτό όταν ο Κάρλσον έφερε το σκορ στα ίσα (1-1), με τον Κουάισον στο 44’ να διπλασιάζει τα τέρματα για την Σουηδία και να υπογράφει την ανατροπή. Ο Κάρλσον ξαναχτύπησε στο 45+1’ για το 3-1, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα.
Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα δεν έγινε κάποια ιδιαίτερη φάση και το ματς ήταν σχετικά ισορροπημένο. Με τις πολλές αλλαγές των δύο ομάδων να ρίχνουν τον ρυθμό και οι στιγμές μπροστά στις δύο εστίες να είναι λιγοστές. Τελικά, η Σουηδία βρήκε και άλλο γκολ, με τον Κουάεσον να σερβίρει και τον Ελάνγκα να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 90’+2’ για το τελικό 4-1.