Φινλανδία – Αγγλία 1-3: Επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις επιτυχίες και έβαλε πίεση στην Ελλάδα

Με τον Γκρίλις να σκοράρει στο πρώτο μέρος και τους Αλεξάντερ-Άρνολντ και Ράις στο δεύτερο, η εθνική Αγγλίας επιβλήθηκε 3-1 εκτός έδρας της Φινλανδίας και έμεινε στο κόλπο για την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο της League B του Nations League.

Το ματς

Η Φινλανδία μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στο 7ο λεπτό είχε πολύ καλή ευκαιρία για να σκοράρει, με το σουτ του Κέσκινεν που έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι του Χέντερσον, με την Αγγλία να παίρνει όμως τον έλεγχο στη συνέχεια και να κλείνει τους γηπεδούχους στα καρέ τους.

Από αυτή την πίεση ήρθε μάλιστα και το 1-0 για την ομάδα του Λι Κάρσλι, με τον Γκόμες να βγάζει εκπληκτική κάθετη πάσα και τον Γκρίλις να βγαίνει φάτσα με τον Χραντέσκι, για να τον νικήσει με ψύχραιμο δεξί πλασέ. Το γκολ αυτό επέτρεψε στους Άγγλους να επιβάλλουν το παιχνίδι τους μέχρι το ημίωρο, με την Φινλανδία να ανεβάζει στροφές στην τελική ευθεία μέχρι το ημίχρονο και να έχει 2-3 καλές στιγμές για την ισοφάριση.

Στο 33ο λεπτό ο Κέσκινεν απείλησε και πάλι, με το σουτ του αυτή τη φορά να καταλήγει στην αγκαλιά του Χέντερσον, ενώ στο 38′ ο Γένσεν έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι από πλεονεκτική θέση και τον κίπερ της Αγγλίας να αντιδράει θετικά και στο 45′ εξουδετερώνοντας το σουτ του Κάλμαρ.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε την Αγγλία να έχει το πρώτο επικίνδυνο σουτ με τον Πάλμερ (49′) το οποίο μπλόκαρε ο Χραντέσκι, με την Φινλανδία να αγγίζει ωστόσο την ισοφάριση στο 56′ με τον Γένσεν, όταν το σουτ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χέντερσον.

Μετά τη συμπλήρωση μίας αγωνιστικής ώρας οι δύο ομάδες προχώρησαν στις πρώτες διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο (οι Γουότκινς και Μαντουέκε πήραν τη θέση των Κέιν και Πάλμερ στο 63ο λεπτό), για να έρθει μία στημένη φάση στο 74ο λεπτό να ρίξει τίτλους τέλους στην αναμέτρηση.

Δράστης ήταν ο Αλεξάντερ-Άρνολντ που με μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Χραντέσκι και έκανε το 2-0 για τα “τρία λιοντάρια”, με τη συνέχεια να βρίσκει τους Φινλανδούς να ψάχνουν ένα γκολ αντίδρασης αλλά αυτό να έρχεται από την Αγγλία.

Ο Γουότκινς μπήκε ωραία στην περιοχή από τα αριστερά και έκανε το γύρισμα, με τον Ράις να υποδέχεται τη μπάλα στο πρώτο δοκάρι και να κάνει το 3-0 με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, μέσα σε αποθέωση από τους συμπαίκτες του.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 87” με τον Χόσκονεν (πρώτο του με τη φανέλα με το εθνόσημο), με το 1-3 να μένει ως το φινάλε και να επιτρέπει στους Άγγλους να πιάσουν την Εθνική Ελλάδας στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου, έστω και με ματς περισσότερο.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέσκι, Άλχο (82′ Άντμαν), Χόσκονεν, Ιβάνοφ, Ούρονεν, Καμαρά, Σούλερ (63′ Βάλτα), Πέλτολα, Γένσεν (75′ Λουντ), Κάλμαν (63′ Πογιάνπαλο), Κέσκινεν (75′ Πούκι)
ΑΓΓΛΙΑ: Χέντερσον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Στόουνς, Γκουέχι, Γουόκερ, Ράις (85′ Γκάλαχερ), Γκόμες (80′ Λιούις), Πάλμερ (69′ Μαντουέκε), Γκρίλις, Κέιν (69′ Γουότκινς), Μπέλιγχαμ (80′ Φόντεν)