Χετάφε – Λεγανιες 1-1: Ο Μαγιοράλ επέστρεψε

O Μπόρχα Μαγιοράλ σκόραρε μετά από 224 ημέρες για να δώσει στην Χετάφε τον βαθμό της ισοπαλίας με την Λεγανιές.

Δεν περίμενε κανείς θεαματικό παιχνίδι από τις δύο χειρότερες επιθέσεις του πρωταθλήματος. Το ημίχρονο έληξε 0-0 με λίγες τελικές προσπάθειες αλλά με ένα δοκάρι για κάθε ομάδα.

Πρώτα η Λεγανιές σε σουτ του Κρους ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Όσκαρ σούταρε και ο Σόρια έσωσε πάνω στην γραμμή.

Το δοκάρι των γηπεδούχων με εναέριο βολέ ο Αραμπάρι και αφού πρώτα βρήκε την μπάλα ο Ντιμίτροβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμη χειρότερο σε θέαμα αλλά ξαφνικά μπήκαν δύο γκολ σε εφτά λεπτά.

Με εκτέλεση φάουλ του Λόπεθ και προβολή του Σάενθ η Λεγανιές σκόραρε μετά από 441′ και προηγήθηκε για να δεχτεί την ισοφάριση στο 83ο λεπτό.

Ο σκόρερ Σάενθ έκανε πέναλτι στον Ρίκο και ο Μπόρχα Μαγιοράλ πέτυχε το πρώτο του γκολ μετά από 224 ημέρες για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Χετάφε: Σόρια – Τζενέ (67′ Πέρεθ), Μπεροκάλ, Αλντερέτε – Ιγκλεσιας, Αραμπάρι, Γελου (46′ Σόλα), Μίγια, Ρίκο – Ούτσε (67′ Μαγιοράλ), Γιλντιρίμ (78′ Ρίσκο)

Λεγανιές: Ντιμίτροβιτς – Σάενθ, Σέρτζιο, Ναστάσιτς – Ροζιέ, Σίσε, Τάπια (62′ Μπράσανατς), Κρους (85′ Ράμπα) – Όσκαρ (46′ Λόπεθ), Μουνίρ (74′ Φρανκέσα), Μιγκέλ (74′ Αλέρ)