Επίδειξη δύναμης από τη Βαλένθια στο Σέλτικ Παρκ!

Με ένα γκολ λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και ένα λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου η Βαλένθια πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 2-0 επί της Σέλτικ στη Γλασκώβη και έγινε το μεγάλο φαβορί ενόψει της ρεβάνς των 32 του Europa League.

Το πρώτο ημίχρονο κυλούσε ισορροπημένα, γεγονός που μαρτυρούν και τα στατιστικά. Η Σέλτικ είχε την κατοχή (59-41), αλλά μόλις δυο τελικές και μάλιστα στο πρώτο 5λεπτο όταν οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά με στόχο να αιφνιδιάσουν.

Στο 42’ η Βαλένθια ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Έπειτα από ωραίο συνδυασμό ο Τσέρισεβ βρέθηκε προ κενής εστίας και με πλασέ “έγραψε” το 0-1 για να “παγώσει” για τα καλά το Σέλτικ Παρκ.

Στην επανάληψη, ένα γκολ με το… “καλημέρα” από τον Σομπρίνο στο 49’ απλοποίησε την κατάσταση για τις “νυχτερίδες” που έκαναν το 2-0 μέσα στη Σκωτία. Το αποτέλεσμα διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε με τη Βαλένθια να έχει, πλέον, το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση.