Το “φάντασμα” του Β΄ ημιχρόνου, εμφανίστηκε ξανά

Για ένα ακόμη παιχνίδι, ο ΑΡΗΣ παρουσίασε τεράστια αστάθεια στην απόδοσή του, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Χολαργός και κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το “Nick Galis Hall”.

Οι “κίτρινοι” ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +12 (22-10) ενώ στα μισά του Β΄ δεκαλέπτου, βρέθηκαν να κερδίζουν και με +17 (31-14), πριν ο Χολαργός μ’ ένα σερί μειώσει την διαφορά στους 9 (36-27). Στο Α΄ ημίχρονο, ο ΑΡΗΣ είχε 45% ευστοχία στο τρίποντο και 90% στις βολές (9/10).

Στο Β΄ μέρος όμως, οι παίκτες του Καστρίτη απορρυθμίστηκαν εντελώς στην επίθεση και δεν μπόρεσαν να πάρουν ξανά διαφορά ασφαλείας, συνθήκη που έδωσε την δυνατότητα στον Χολαργό ν’ ασκήσει πίεση και να επιστρέψει στην διεκδίκηση του ματς. Το 1/12 τρίποντα του Β΄ ημιχρόνου και οι 22 πόντοι συνολικά (όσους έβαλε η ομάδα δηλαδή στην 1η περίοδο), είναι ενδεικτικό της κακής επιθετικής λειτουργίας και του πόσο προβλέψιμος έγινε ο ΑΡΗΣ, με αποτέλεσμα η άμυνα του Χολαργού να τον περιορίσει.