Εύκολα η Ρόμα

Με την αποψινή νίκη, η Ρόμα του Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκο έφτασε τους 34 βαθμούς έπειτα από 15 αγωνιστικές στο ιταλικό πρωτάθλημα

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο της αποψινής αναμέτρησης στην ιταλική πρωτεύουσα, η αδύναμη ΣΠΑΛ έμεινε με 10 παίκτες, με τον 33χρονο Βραζιλιάνο κεντρικό αμυντικό Φελίπε νταλ Μπέλο να βλέπει την κόκκινη κάρτα για βίαιο μαρκάρισμα στον Έντιν Τζέκο ακριβώς έξω από την μεγάλη περιοχή της ομάδας του και στο 19ο λεπτό ο πολύπειρος Βόσνιος επιθετικός άνοιξε το σκορ, με άψογο κοντρόλ και και τελείωμα με το αριστερό μετά από μπαλιά του Στεφάν Ελ Σαραουί.

Στο 32ο λεπτό, η «σεμνή τελετή» έλαβε ουσιαστικά τέλος, με το 2-0 των «Τζιαλορόσι», χάρη στο κοντινό βολέ του Ολλανδού διεθνούς ανασταλτικού μέσου Κέβιν Στρούτμαν, ενώ ο 21χρονος Λορέντσο Πελεγκρίνι «έγραψε» το 3-0 στο 53′, με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Αλεξάνταρ Κολάροφ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της τιμής δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Κώστας Μανωλάς παραχώρησε πέναλτι, ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας Άλισον Μπέκερ απέκρουσε αλλά η μπάλα στρώθηκε ξανά στον εκτελεστή Φεντερίκο Βιβιάνι, για το τελικό 3-1.

Με την αποψινή νίκη, η Ρόμα του Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκο έφτασε τους 34 βαθμούς έπειτα από 15 αγωνιστικές στο ιταλικό πρωτάθλημα (έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, το αναβληθέν του Σεπτεμβρίου με την Σαμπντόρια) και περιμένει να μάθει το αποτέλεσμα του ντέρμπι ανάμεσα στην Νάπολι και την Γιουβέντους στις 21.45, ενώ η ΣΠΑΛ του Μάριου Οικονόμου (έμεινε στον πάγκο) βρίσκεται στην 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 10 πόντους, όσους έχει και η Τζένοα.