Οι μάγκες με τα… ροζ

«Άναψε» για τα καλά η μάχη του τίτλου στην Ιταλία, όπου μετά την «αυτοκτονία» της Ίντερ (εντός έδρας ήττα 1-0 από τη Σασουόλο), η Νάπολι με το εντυπωσιακό 5-1 επί της Φροζινόνε αναδείχθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα.

Ωστόσο, ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος για τους «παρτενοπέι» προέρχεται από την ομάδα που κυριαρχεί τα τελευταία χρόνια στη γειτονική χώρα και μετά το μέτριο ξεκίνημα, δείχνει πως έχει επιστρέψει για τα καλά.

Ο λόγος για τη Γιουβέντους που συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα. Ύστατο «θύμα» της η Σαμπντόρια η οποία δεν μπόρεσε να αντισταθεί στους ντυμένους με ροζ εμφανίσεις παίκτες του Αλέγκρι. Ο κορυφαίος της ομάδας του Τορίνο, Πολ Πογκμπά, ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 17’ με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ μετά από εξαιρετική κάθετη του Ντιμπάλα, ο Κεντίρα με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου σημείωσε το δεύτερο γκολ της «Γηραιάς Κυρίας».

Πάντως, η Σαμπντόρια προσπάθησε να αντιδράσει και πήρε τον έλεγχο κλείνοντας τη «Γιούβε» στα καρέ της. Με τον Κασάνο μείωσε στο τελικό 2-1 στο 64’ και λίγο αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία αφού ωραίο σουτ του Φερνάντο πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Καρμπονέρο.

Έτσι, οι «μπιανκονέρι» έφτασαν στους 39 βαθμούς, όσους έχει και η Ίντερ και δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Νάπολι.