Αγχώθηκε αλλά κέρδισε ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ έπαιζε με την τελευταία του πρωταθλήματος Ντε Γκράαφτσαπ, την υποτίμησε και λίγο έλειψε να την… πατήσει.

Έχοντας την πίεση από την χθεσινή νίκη της Αϊντχόφεν, η οποία την είχε φέρει στην κορυφή, ο Άγιαξ λίγο έλειψε να πέσει θύμα έκπληξης. Παρότι προηγήθηκε στο 26′ με τον Μίλικ, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με τον Βίντα δώδεκα λεπτά αργότερα.

Στην επανάληψη, ο Αίαντας δεν είχε καλή απόδοση, ο Σίλεσεν κράτησε την ισοπαλία όποτε χρειάστηκε και είκοσι λεπτά πριν το τέλος ο Μπαζόερ σκόραρε για να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του και να την διατηρήσει μόνη της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 41 βαθμούς, ενώ η Ντε Γκράαφτσαπ έμεινε στην τελευταία θέση με μόλις 5.

Διαστημική εμφάνιση έκανε η Καμπούρ, επικρατώντας 4-1 της Εξέλσιορ. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ογκμπέτσε που πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα της ομάδας του στο 34′ και το 71′ και «κλείδωσε» ουσιαστικά το τρίποντο για να πετύχουν από ένα τέρμα στη συνέχεια οι Μπιρν και Μοντέιρο και να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Καμπούρ. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Εξέλσιορ πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Βερμιούλεν.

Τρομερή ήταν και η Ντεν Χάαγκ, η οποία έκανε ότι ήθελε την Χέρενφεν στην έδρας της και την κέρδισε με 4-0. Ο Μέιερς έκανε με σουτ το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, ωστόσο τίποτα δεν προμήνυε τί θα συμβεί στην επανάληψη.

Ο Μπάκερ στο 50′, ο Μπέουγκελσντικ στο 64′ και ο Γιάνσεν στο 90’+1′ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-0, πετυχαίνοντας την πιο ευρεία νίκη της Ντεν Χάαγκ στο φετινό πρωτάθλημα.

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε και η Ναϊμέγκεν επί της Φέγενορντ με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 20′ με τον Βίλιενα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή μέσα σε 5 λεπτά με γκολ των Μπίκελ και Λιμπομπέ. Πέντε λεπτά πριν το τέλος, ο Σάντος διαμόρφωσε το τελικό 3-1, το οποίο τους ανέβασε στην 6η θέση και παράλληλα κράτησε τη Φέγενορντ στην 3η θέση, τρεις βαθμούς μακριά από την κορυφή.