Άνετα η Άρσεναλ στους «8» του Λιγκ Καπ, στα πέναλτι προκρίθηκε η Τσέλσι

Η Άρσεναλ πήρε μία εύκολη πρόκριση στο Λιγκ Καπ και στους «8» κόντρα στην Λιντς επικρατώντας με 2-0. Μετά το 0-0 του πρώτου μέρους οι «κανονιέρηδες» αντέδρασαν στην επανάληψη και με τον Τσέιμπερς προηγήκαν στο 56ο λεπτό ενώ ο Ενκετιά έκανε το 2-0 στο 69ο λεπτό.

Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε μιας και προκρίθηκε στα πέναλτι με 4-3 επί της Σαουθάμπτον μετά το 1-1 του κανονικού αγώνα.

Οι «Μπλε» του Λονδίνου προηγήθηκαν με τον Χαβέρτζ στο 45ο λεπτό αλλά οι «Άγιοι» ισοφάρισαν με τον Άνταμς στο 48ο και έτσι ο αγώνας έληξε ισόπαλος και πήγε στα πέναλτι όπου η Τσέλσι πήρε την πρόκριση με 4-3.

Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας για το Λιγκ Καπ, η Σάντερλαντ νίκησε με 3-1 στα πέναλτι (0-0 ο κανονικός αγώνας) την ΚΠΡ και προκρίθηκε.