"Αυτοκτονία" στα Τρίκαλα

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με το… αριστερό το 2014 μιας και ηττήθηκε στα Τρίκαλα από την τοπική ομάδα στην παράταση με 82-76. Οι "κίτρινοι" είχαν την μεγάλη ευκαιρία για την νίκη αλλά είχαν 1/4 βολές στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα και με το σκορ στο 66-68.

Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν πιο δυνατά και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του ΑΡΗ στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου έφτασαν τα έξι. Έτσι οι «κίτρινοι» βρέθηκαν στο -5 (10-5 στο τέταρτο λεπτό) αλλά και στο -10 (20-10) στο έβδομο λεπτό, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 13 (25-12), πριν το 27-17 του δέκατου λεπτού.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα μέχρι το 13ο λεπτό (31-19), πριν έρθει ένα τετράλεπτο όπου ο ΑΡΗΣ μπόρεσε  με την άμυνα του να επιβάλλει τον ρυθμό του και να μπορέσει να μειώσει την διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους (31-28 στο 18ο λεπτό). Νέα αντεπίθεση των Τρικάλων και 38-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ μπήκε αποφασισμένος για την ανατροπή και το πέτυχε μέσα στα πρώτα τρία λεπτά. Οι παίκτες των «κιτρίνων» με σκληρή άμυνα και επιλογές στην επίθεση έκαναν ένα σερί 8-0 για να προηγηθούν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 38-39 στο 23ο λεπτό ενώ η διαφορά έφτασε στους τέσσερις πόντους (42-46) και το επιμέρους σερί στο 15-4.Τα Τρίκαλα αντέδρασαν και πήραν το προβάδισμα και πάλι με ένα δικό του σερί 8-0 για το 50-46 στο  29ο λεπτό, πριν το 50-50 του 30ου.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 64-56 στο 35ο λεπτό αλλά ο ΑΡΗΣ με Πελεκάνο και Σαρικόπουλο έκανε την ανατροπή, όταν προηγήθηκε με 66-68 με ένα σερί 12-4. Ο Σαρικόπουλος κερδίσει την μπάλα και φάουλ αλλά αστοχεί σε δύο βολές στα 20’’,  ο Πελεκάνος κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Αθηναίου νέο φάουλ. Αλλά έχασε μία βολή, κάνοντας το 66-69. Ο Γκρέιντζερ έκανε με τρίποντο το 69-69, με τον ΑΡΗ να χάνει την τελευταία επίθεση του αγώνα.

Στην παράταση τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 75-69, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 75-74 στο 33ο λεπτό με τον Σαρικόπουλο αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και ηττήθηκε με 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 38-31, 50-50, 69-69 (καν.αγ), 82-76 (α’παρ.)

Τρίκαλα:  Έβανς 9, Περούνιτσιτς, Γιούιν 20, Γιαννακίδης 5 (1), Πέτροβιτς 9 (1), Γκρέιντζερ 21 (1), Δεληγιάννης 8, Ματαλόν 5, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 2, Μουτακαμπίρ 3.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 7 (1), Χαντ, Πελεκάνος 18 (3), Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 7 (1), Σαρικόπουλος  13, Μούρτος 2, Αθηναίου 21 (3)