Άνετα η Κροατία

Εξαιρετική εμφάνιση από την Κροατία, η οποία δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Φινλανδία, φτάνοντας στην άνετη νίκη με 88-63.

Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε η Κροατία, η οποία επικράτησε στο εναρκτήριο παιχνίδι του ΣΤ` Ομίλου με 88-63.

Οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά του ματς το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.
Με αυτόν τον τρόπο η Κροατία έφτασε τους πέντε βαθμούς, προσπερνώντας την Φινλανδία που έμεινε στους 4.

Ο Μπογκντάνοβιτς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους (1/1β., 5/6διπ., 1/5τρ.), ενώ είχε και 5 ριμπάουντ σε 28 λεπτά χρόνου συμμετοχής.
Τα 11 ριμπάουντ του Νταμίρ Μάρκοτα. Ο παίκτης της Κροατίας έκανε ό,τι ήθελε κάτω από τα δύο καλάθια, παίρνοντας 4 επιθετικά και 7 αμυντικά ριμπάουντ.

Η Φινλανδία είχε 35,7% στα σουτ δύο πόντων (10/28). Οι Φινλανδοί αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα, καθώς δεν μπορούσαν να πλησιάσουν εύκολο το καλάθι των Κροατών.

Οι Κροάτες επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και κατάφεραν να αποσπαστούν από τους Φινλανδούς. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 17-11 για τους παίκτες του Ρέπεσα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα πράγματα δεν άλλαξαν, καθώς η Κροατία διατηρούσε το προβάδισμα της με άνεση. Η Φινλανδία δεν μπορούσε να βρει εύκολο τον τρόπο να πλησιάσει το καλάθι των Κροατών, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 39-20.

Στην τρίτη περίοδο, ο Κροάτες αύξησαν ακόμα περισσότερο την διαφορά κλείνοντας τρίτο δεκάλεπτο με 63-38. Στο τέλος, ο ρυθμός έπεσε με την Κροατία να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα, φτάνοντας τους πέντε βαθμούς στη β` φάση με 88-63.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 20-39, 38-63, 63-88.

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 8, Νίκιλα 4, Μουούρινεν 4, Χαφ 10(2), Λι 7, Σαλίν 3(1), Κόττι 8, Κόπονεν 5(1), Χάανπα 3(1), Άχονεν 3(1), Ράνικο 8(2).
Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 11, Άντριτς 2, Ντρέιπερ 2, Μπογκντάνοβιτς 15(1), Σάριτς 8, Ρούντεζ 17(5), Ούκιτς 11(1), Σιμόν 6(2), Μάρκοτα 4, Ντέλας 2, Ζόριτς 5, Α. Ντέλας 5(1).