Γλίτωσε την… γκέλα το Ισραήλ με Ολλανδία

Πήρε το… θρίλερ η Ολλανδία κόντρα στο Ισραήλ!

Επικράτησε με 74-67 στις απόλυτες λεπτομέρειες στον δεύτερο όμιλο που γίνεται στην Πράγα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες κινήθηκαν στα ίδια επίπεδα, δίνοντας έμφαση σε άμυνα και επίθεση, χωρίς κάποια από τις δύο πλευρές να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας.

Στη δεύτερη περίοδο, η Ολλανδία πεισμωμένη και αποφασισμένη να ανεβάσει τον πήχη, απέκτησε διψήφια διαφορά (40-29), νιώθοντας μεγαλύτερη σιγουρία απέναντι ένα Ισραήλ που έψαχνε τρόπους να επιστρέψει στον αγώνα ενεργά.

Στην επανέναρξη, ήταν η σειρά των άτυπα φιλοξενούμενων να πατήσουν το γκάζι και να απαντήσουν στους αντιπάλους τους. Πλησίασαν στο -3 (51-48) αρχικώς και έκλεισαν το δεκάλεπτο πίσω μόλις με έναν.

Τέλος, η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι, όμως το Ισραήλ πάτησε στο μομέντουμ που έχτισε προγενέστερα και με ορθότερη και πιο καθαρή κρίση με το ρολόι να οδεύει προς το μηδέν. Τελικώς, πήρε το ροζ φύλλο με 74-67 με αυτοπεποίθηση στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-32, 51-50, 74-67