«Καλώς την πελάτισσα» και ο ΑΡΗΣ Midea 75-64 την ΑΕΚ

από Σταμάτης Μουρελής

Ο ΑΡΗΣ διατήρησε την παράδοση του κόντρα στην ΑΕΚ και πήρε μία σημαντική νίκη με 75-64, εξασφαλίζοντας και μία διαφορά 11 πόντων η οποία μπορεί να παίξει ρόλο στο φινάλε του πρωταθλήματος.
Οι «κίτρινοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του και με εξαιρετική άμυνα κράτησαν χαμηλά τους αντιπάλους τους. Επιθετικά ο Τολιόπουλος έδωσε αρκετές λύσεις, κυρίως στα τελευταία λεπτά όταν πέτυχε έξι πόντους (ένα τρίποντο και 3/4 βολές) για να διαμορφώσει το 71-57, ενώ είχε προηγηθεί ένα κρίσιμο τρίποντο του Μποχωρίδη.
Δίπλα στον Τολιόπουλο στους κορυφαίους ο Κρις Μπάνκστον ο οποίος με εντυπωσιακά καρφώματα ξεσήκωσε τους 5.000 φιλάθλους του ΑΡΗ που γέμισαν το Αλεξάνδρειο.
Ο Αμερικανός σέντερ είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, δείχνοντας πως θα είναι μία πολύτιμη μονάδα στο σύνολο του Καστρίτη. Γκάλιναν και Καρ είχαν τις καλές τους στιγμές επιθετικά, ενώ αμυντικά ειδική αναφορά σε Χάρελ, Μποχωρίδη, Σλαφτσάκη.
Θετικός και ο Κατσίβελης ο οποίος έβγαλε άμυνες ενώ στην επίθεση έδωσε πολύτιμες λύσεις με την εμπειρία του.
Ο Σανόγκο ήταν ο… γνωστός Σανόγκο με τις »μάχες» του, ο Ντε Σόουζα είχε πρόβλημα με φάουλ και βρήκε εκτός ρυθμού.
Ο ΑΡΗΣ Midea μπήκε δυνατά κια προηγήθηκε με 12-5 και με 17-7 στο 8ο λεπτό, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +7 (22-15), με Γκάλινατ και Τολιόπουλο να σκοράρουν, ο Έλληνας άσος είχε 10 πόντους. Η ΑΕΚ πίεσε στην συνέχεια ασφυκτικά τον Τολιόπουλο και τον έβγαλε εκτός ρυθμού, μειώνοντας σε 24-20. Οι «κίτρινοι» και πάλι βρήκαν λύσεις μέσα από την άμυνα τους και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 31-24 ενώ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο ΑΡΗΣ Midea προηγήθηκε για πρώτη φορά με 11 πόντους (35-24). Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να αντιδράσει όπως στο πρώτο μέρος, οι παίκτες του Καστρίτη έβγαλαν εκτός αγώνα ΜακΛεμόρ και ΜακΓκρέι ενώ και στην ρακέτα έκλειναν και παρότι ο Τίλμαν έκανε ζημιά, δεν μειώθηκε σημαντική η διαφορά.
Το 52-44 του 30ου λεπτού έδινε σαφέστατο προβάδισμα στον ΑΡΗ Midea για την νίκη. Η ΑΕΚ λόγω των σφυριγμάτων των διαιτητών μπόρεσε να πλησιάζει στο τέταρτο δεκάλεπτο και να μειώσει σε 54-48. Εκεί όμως οι «κίτρινοι» αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 8-3, έστειλαν την διαφορά στους 11 πόντους (62-51). Η ΑΕΚ δεν επέστρεψε ποτέ, Μποχωρίδης και Τολιόπουλος έδωσαν τις… χαριστικές βολές ή καλύτερα τα… χαριστικά τρίποντα με την διαφορά να πηγαίνει μέχρι και τους 14 πόντους (71-57) πριν τελικά κλείσει τους 11 με το τελικό 75-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 31-24, 52-44, 75-64

ΑΡΗΣ Midea (Καστρίτης): Σανόγκο 4 (0/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Καρ 9 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 2, Γκάλινατ 11 (4/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 3 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 19 (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/9 βολές, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κατσίβελης 5 (5/6 βολές), Χάρελ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπάνκστον 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Πλάθα): Ραντλ 1 (0/6 σουτ, 3 ασίστ), Φλιώνης 7 (2), Χατζηδάκης 1 (1/6 βολές), ΜάκΛεμορ 8 (2/10 σουτ, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 6 (1/5 σουτ, 4/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Τίλμαν 10 (4/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χολ 5 (1), Καράμπελας, Νετζήπογλου 8 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Ματαλιωτάκης 1, ΜακΡέι 17 (6/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).