«Μέρα με την νύχτα»… ο ΆΡΗΣ Midea δεν ήταν στο επίπεδο της Χάποελ Τ.Α.

Ο ΑΡΗΣ Midea ήθελε να κοντράρει την Χάποελ Τελ Αβίβ αλλά η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδες ήταν τόσο μεγάλη που φαίνεται από το τελικό 72-100. Σαφέστατα και οι «κίτρινοι» είναι ακόμα ανέτοιμοι σε σχέση με τον αντίπαλο τους, ενώ και ο παράγοντας κόσμος έπαιξε ρόλο, μιας και στο γήπεδο βρέθηκαν μόλις 300 άτομα.
Η Χάποελ Τελ Αβίβ από την πρώτη… φάση του αγώνα έδειξε την ανωτερότητα της με μία πεντάδα που εύκολα στέκεται σε οποιαδήποτε ομάδα της Euroleague. Έτσι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκε με 0-10, πριν σκοράρει ο ΝτεΤζούλιους (3-10) μετά από περίπου τρία λεπτά. Οι «κίτρινοι» εγκλωβίστηκαν στην άμυνα των παικτών της Χάποελ ενώ και αμυντικά ο ΑΡΗΣ Midea είχε προβλήματα είτε στην ρακέτα είτε στην περιφέρεια. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 14-35, που έδειχνε την αληθινή εικόνα του αγώνα, αφού μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ, η Χάποελ.
Δεν άλλαξαν πολλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΝτεΤζούλιους ήταν η μοναδική επιθετική απειλή του ΑΡΗ, την ίδια ώρα που η Χάποελ είχε τρομερά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα. Η διαφορά έφτασε στους 32 πόντους (28-60) με το τέλος του ημιχρόνου, με την ομάδα του Τελ Αβίβ να έχει 10/13 δίποντα (76.9%) και 9/16 τρίποντα (56.3%) την ίδια ώρα που οι «κίτρινοι» είχαν 7/20 δίποντα (35%) και 3/7 τρίποντα (42.9).
Ο ΑΡΗΣ Midea μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο, άλλαξε την αμυντική του λειτουργία με Μποχωρίδη, Χοτζ και Χατζηδάκη ενώ επιθετικά άρχισε να έχει περισσότερες επιλογές. Η διαφορά έπεσε στους 23 πόντους (55-78) με τον ΑΡΗ Midea να έχει κερδίσει το τρίτο δεκάλεπτο με 27-18. Στην τέταρτη περίοδο η Χάποελ μέσα από τα τρίποντα αλλά και τα καρφώματα του Καμπλόκο, κατάφερε να αυξήσει την διαφορά που έφτασε στην μέγιστη τιμή της, στο +34 (61-95), πριν το τελικό 72-100.
Τα δεκάλεπτα: 14-35, 28-60, 55-78, 72-100.
ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Μπανκς 2, Νόλεϊ 2, Τολιόπουλος 8(2), ΝτεΤζούλιους 17(2), Χατζηδάκης 6, Μποχωρίδης 9 (2), Κλέι 5(1), Γούντμπερι 5(1), Ρόμπερτς 4, Χοτζ 3(1), Μαντζούκας 11(3)
Χάποελ Τ.Α. (Στέφανος Δέδας): Μόντλεϊ 13, Ράγκλαντ 5(1), Παλατίν 11(2), Τίμορ, Ανγκόλα 20(4), Μπλέιζερ 5(1), Φόστερ 13(3), Μπέβερλι 11(3), Γουέινραϊτ 6, Καμπόκλο 16(1)