Με Σερβία οι Παίδες για το χάλκινο μετάλλιο

Η Εθνική Παίδων έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην Ισπανία, όμως με ένα «black out» στην τέταρτη περίοδο γνώρισε τελικά την ήττα με 77-71 και έτσι θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο.

Αντίπαλος της θα είναι η Σερβία (17/8, 18.30), που ηττήθηκε με 67-60 από τη Γαλλία. Η Σερβία κατάφερε να κλείσει μπροστά την πρώτη περίοδο με 19-22, ενώ οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο (37-36). Στην τρίτη περίοδο, η Γαλλία ανέβασε τη διαφορά της στους 4 (51-47) και τελικά έφτασε στη νίκη και την πρόκριση στον τελικό με 67-60.

Κορυφαίος για τη Γαλλία ήταν ο Χούιντο με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 6 μπλοκ σε 32:25, ενώ για τη Σερβία ξεχώρισε ο Μπιέλιτς με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 36:04.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 37-36, 51-47, 67-60