Προμηθέας – Καρδίτσα 87-75: Εύκολη νίκη για την ομάδα της Πάτρας (vids)

Ο Προμηθέας παρέμεινε αήττητος στην Basket League, επικράτησε της Καρδίτσας με σκορ 87-75, εκμεταλλευόμενος το απίθανο πρώτο δεκάλεπτο (37-10).

Η Καρδίτσα… ξύπνησε στη συνέχεια του αγώνα, επικράτησε στα υπόλοιπα τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέλος έμοιαζε αδύνατο να γυρίσει το -27.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Και σε αυτόν βρέθηκε ο Προμηθέας. Οι Πατρινοί ξεκίνησαν με 6-0, έφεραν τη διαφορά στο 18-4, με καταιγισμό τριπόντων (3/4) και ουσιαστικά από το 8-4 έτρεξαν ένα επί μέρους 20-4, για να βρεθούν μπροστά με 28-8.

Η Καρδίτσα αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, περισσότερο στην άμυνά της, αφού επέτρεψε στον Προμηθέα να σουτάρει με 46% στα τρίποντα (6/13) και να σαρώσει στα ριμπάουντ, ειδικά στα επιθετικά με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να έχουν 14 επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο.

Οι αριθμοί αυτή τη φορά δεν λένε ψέμματα: 12 πόντοι από τα λάθη, 12 στη δεύτερη ευκαιρία και 11 στον αιφνιδιασμό. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο έκανε ο Λίνος Χρυσικόπολος (10π. σε 7:20).

Η Καρδίτσα αντέδρασε. Δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς. Έσφιξε την άμυνά της, βρήκε λύσεις στην επίθεση, κυρίως με τον Μπιουκάναν (16π.) και επιχείρησε να κάνει ένα μικρό θαύμα.

Έμεινε στη μέση, αφού ναι μεν μείωσε στους 14 (64-50), προτού δεχτεί ένα δίποντο από τον Άντονι Κάουαν στο φινάλε του χρόνου για το 66-50. Ό,τι και να δοκίμασε η Καρδίτσα, είχε απάντηση, με τον Κάουν (15π.) να μπαίνει στη λίστα των σκόρερ και τα τρίποντα να δίνουν λύσεις όπου έπρεπε.

Ακόμη και στα τελευταία λεπτά, ο Δίπλαρος με 12 πόντους στην 4η περίοδο (από τους 18 συνολικά), επιχείρησε να κάνει την ύστατη προσπάθεια. Η Καρδίτσα πήγε το ματς στους 11 πόντους (85-74), αλλά το -27 της 1ης περιόδου αποδείχτηκε τεράστιο εμπόδιο.

Το φινάλε του αγώνα βρήκε τους Πατρινούς να έχουν 49 ριμπάουντ (18 επιθετικά) και 18 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 37-10, 48-26, 66-50, 87-75