Ο έλεγχος των ριμπάουντ, “κλειδί” στην διατήρηση της διαφοράς

Ένας παράγοντας που βοήθησε τον ΑΡΗ να φτάσει εχθές στη νίκη επί του Ηφαίστου, ήταν και ο έλεγχος των ριμπάουντ, με τους “κίτρινους” να επικρατούν στις εναέριες μονομαχίες.

Στο Α΄ ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι ο ΑΡΗΣ έχτισε διαφορά 16 πόντων (42-26), ο Ήφαιστος κατάφερε ν’ ανανεώσει αρκετές κατοχές και να πάει σε δεύτερες επιθέσεις. Πιο συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι στο Α΄ ημίχρονο είχαν 8 επιθετικά ριμπάουντ, συνθήκη που στο Β΄ μέρος του αγώνα άλλαξε, με τον ΑΡΗ να παίρνει τον έλεγχο στον αέρα. Οι “κίτρινοι” έχασαν μόνο πέντε αμυντικά ριμπάουντ, κερδίζοντας όλες τις υπόλοιπες μονομαχίες ενώ σε κρίσιμα σημεία στην τελευταία περίοδο, κατάφεραν ν’ ανανεώσουν επιθέσεις με τα επιθετικά ριμπάουντ.