Η… έκρηξη του Τζόουνς

Ο ΑΡΗΣ, είχε παλέψει στα ίσια με τον Ολυμπιακό στην αναμέτρηση του Α΄ γύρου και ο Λάκι Τζόουνς, είχε οδηγήσει επιθετικά την ομάδα, σημειώνοντας 25 πόντους.

Το παιχνίδι είχε ξεκινήσει πολύ άσχημα για τον ΑΡΗ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει διαφορά 13 πόντων (12-25), με την ολοκλήρωση της Α΄ περιόδου. Στην συνέχεια όμως, οι “κίτρινοι” αντέδρασαν, με την άμυνά τους κατάφεραν να περιορίσουν την παραγωγικότητα των “ερυθρολεύκων” και πλησίασαν στο σκορ. Στην Γ΄ περίοδο, μία επιθετική… έκρηξη από τον Λάκι Τζόουνς, ο οποίος ευστόχησε σε πέντε σερί τρίποντα, έκανε το ματς ροντέο, αφήνοντας ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα μέχρι τέλους. Στην τελευταία περίοδο, ο ΑΡΗΣ ήταν και πάλι ανώτερος, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει μία αγχωτική νίκη.

Ο Αμερικάνος γκαρντ/φόργουορντ του ΑΡΗ, σταμάτησε στους 25 πόντους, επίδοση που είναι η καλύτερή που έχει καταγράψει φέτος, μέχρι στιγμής.