Επίδειξη δύναμης και προβάδισμα για Σίξερς (vid)

Μετά την ήττα τους στο πρώτο παιχνίδι της σειράς στο Τορόντο, οι Σίξερς συνέχισαν με δύο διαδοχικές νίκες και πήραν κεφάλι πλέον για την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής (2-1).

Έπειτα το break στο προηγούμενο παιχνίδι, η ομάδα της Φιλαδέλφεια εκμεταλλεύτηκε και την έδρα της, φτάνοντας σε μία σχετικά εύκολη νίκη.

Ο Τομπίας Χάρις πέτυχε το πρώτο καλάθι των γηπεδούχους στο 00:43 του αγώνα κι από εκείνο το σημείο οι 76ers δεν έχασαν ούτε μία φορά το προβάδισμα μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, φτάνοντας στο επιβλητικό +21. Οι Ράπτορς βρίσκονταν “μέσα” στο ματς για τρεις περιόδους, μπαίνοντας στο τέταρτο 12λεπτο από το -8 (89-81). Στην τελευταία περίοδο όμως οι Σίξερς ξεκίνησαν με ένα επιμέρους 11-1 και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Κορυφαίος των νικητών ο εντυπωσιακός Τζοέλ Εμπίντ, που σημείωσε 33 πόντους (3/4 τρ.) με 10 ριμπάουντ, ενώ 22 π. πρόσθεσε ο Μπάτλερ, αγγίζοντας το triple-double (9 ρ., 9 ασ.). Για το Τορόντο ο Λέοναρντ είχε επίσης 33 πόντους, με τον Σιακάμ να σταματάει στους 20 π.

Πηγή: sdna.gr