Ισοφάρισε η ΑΕΚ με διπλό στο Περιστέρι

από Αντώνης Γκάτζιος

Με τον Γκέιμπ Γιορκ και τον Ντούσαν Σάκοτα να μετρούν συνολικά 51 πόντους 14/23 τρίποντα, η ΑΕΚ πέρασε από το Περιστέρι με 71-79 και ισοφάρισε σε 1-1.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ξαναπήρε το πλεονέκτημα έδρας μετά την προχθεσινή ήττα της στο «Νίκος Γκάλης». Το Περιστέρι είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (39-32), αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα επιμέρους 13-27 και πήραν τον έλεγχο, τον οποίο δεν έχασαν ποτέ.

Από το Περιστέρι, δεν ήταν αρκετοί οι Μπέντιλ και Βασιλόπουλος, που σημείωσαν 17 και 15 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-32, 52-59, 71-79.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Φλέμινγκς 2, Σμιθ, Σκορδίλης 9, Μούρατος 5, Αγραβάνης 3 (1), Ντάνιελ 4, Σταυρακούκας, Καράμπελας 7 (1), Βασιλόπουλος 15 (2), Φιλιππάκος, Κάλαχαν 2, Γκρέι 7 (1), Μπεντίλ 17 (3).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιορκ 28 (8), Τζέιμς 5 (1), Ξανθόπουλος 2 (12 ασ), Σάκοτα 23 (6), Τσαλμπούρης, Μωραΐτης, Θίοντορ 2, Ρογκαβόπουλος 4, Γιαννόπουλος 5 (1), Εμπάκουε 4, Χάντερ 6.