Πρώτη νίκη για Ιωνικό, συνεχίζει το Περιστέρι

Νέα νίκη και για τον Ηρακλή

Την πρώτη του νίκη στην φετινή Basket League και πρώτη μετά από 32 χρόνια στην Α1 πανηγύρισε ο Ιωνικός, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 83-66.

Ο Μαυροκεφαλίδης τελείωσε το ματς με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο Χαραλαμπόπουλος είχε 16π. Από ‘κει και πέρα, για την ομάδα του Νίκου Βετούλα, ο οποίος έδωσε το πρώτο του ματς στον πάγκο των Νικαιωτών, ο Τζόουνς είχε 15 πόντους και ο Μπαρτ άλλους 14π.

Το Περιστέρι επικράτησε 95-69 του Πανιωνίου στο “Ανδρέας Παπανδρέου” και έκανε το “3 στα 3”. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Χάτσερ με 13 πόντους (4/7 τρίπ., 5 ασίστ), Σκορδίλης επίσης με 13 πόντους, Βασιλόπουλος με 11 (3/5 τρίπ.), Σαλούστρος με 12 και 5 ριμπάουντ ενώ ο Γκρέι που έμεινε χαμηλά στο σκοράρισμα μοίρασε 8 ασίστ. Πάντως, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σκούτσι Σμιθ με 16 πόντους, τους περισσότερους όμως στην 4η περίοδο που είχε κριθεί το παιχνίδι.

Ο Ηρακλής επικράτησε απέναντι στο Ρέθυμνο με 74-56. O “Γηραιός” αν και δέχτηκε 23 πόντους στην πρώτη περίοδο, δέχτηκε μόλις 33 στο υπόλοιπο ματς και έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, πήρε το 2ο ροζ φύλλο στην Basket League. Πρώτος σκόρερ ο Χάνλαν με 13, οι Σούλερ και Σμιθ είχαν από 11 και ο Οκερεάφορ 10. Απελπιστικά μόνος ο Φράνκαμπ με 23 πόντους για το Ρέθυμνο.