‘Εκανε την ανατροπή, αλλά λύγισε στο τέλος (72-67)

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο ΑΡΗΣ γνώρισε "φιλική" ήττα στο Ιβανώφειο από τον Ηρακλή με 72-67, στο τελευταίο τεστ του πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 11-17 και 14-17 στο δεκάλεπτο, με 7 πόντους του ΝτεΚόζι.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά του ΑΡΗ και πέρασαν μπροστά με 27-22 στο 15′, διατηρώντας το προβάδισμα, μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (35-31).

Με επιμέρους σκορ 12-3 στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ηρακλής πήρε διαφορά 13 πόντων, 47-34, χάρη κυρίως στην ευστοχία του από την περιφέρεια. Ο ΑΡΗΣ μ’ ένα σερί 6-0 μείωσε σε 47-40, όμως ο αντίπαλος αύξησε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή, με τη λήξη της περιόδου (56-45).

Ο ΑΡΗΣ παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο τέταρτο δεκάλεπτο, ειδικά στο κομμάτι της άμυνας και με πρωταγωνιστή τον Κουζέλογλου (σκόραρε 10 πόντους στην τελευταία περίοδο), “έτρεξε” ένα επιμέρους σκορ 16-4, περνώντας μπροστά στο σκορ με 61-60, πεντέμιση λεπτά πριν τη λήξη. Με τον Σαγκς να δίνει επιθετικές λύσεις, ο Ηρακλής ανέκτησε το προβάδισμα, φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 35-31, 56-45, 72-67

ΗΡΑΚΛΗΣ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Childress, Suggs 17(3), Σχίζας 3(1), Καββαδάς 7, Τσαϊρέλης 8, Φίλιος, Bowlin 3(1), Moore 8(2), Βεργίνης 6(2), Daniel 7, Hanlan 13(2).

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler 13(1), Σταμάτης 6(2), Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 4, Milosevic 4, Χαριτόπουλος 1, Κουζέλογλου 15(2), Καλαϊτζίδης, Chalmers 10(1), Νετζήπογλου, Dragicevic 2, DeCosey 10(2).