Στάση… Πόρτλαντ για τους Πέισερς

Ακάθεκτοι συνεχίζουν στο ΝΒΑ οι Πόρτλαντ Τρέλ Μπλέιζερς, που κέρδισαν και τους έτερους… φοβερούς της φετινής σεζόν, Ιντιάνα Πέισερς, παρά τους 43 πόντους του Πολ Τζορτζ. Οι Μπλέιζερς νίκησαν με 106-102 και με 15-3 έχουν (μαζί με τους Σπερς) το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ του ΝΒΑ.

Κατά τα άλλα, απίθανο ματς έγινε στο Σικάγο, με τους Πέλικανς να επικρατούν των Μπουλς 131-128 μετά από τρεις παρατάσεις. Ο Τζρου Χόλιντεϊ με γκολ-φάουλ 2,6’’ πριν το τέλος του τρίτου έξτρα πενταλέπτου έκρινε το ματς, ενώ ο ίδιος είχε στείλει το ματς στην πρώτη παράταση ισοφαρίζοντας 3,9’’ προτού ολοκληρωθεί το τέταρτο δωδεκάλεπτο.

Ο Τιμ Ντάνκαν με σουτ 0,4’’ πριν το τέλος χάρισε στους Σπερς τη νίκη επί των Χοκς με 102-100 επισφραγίζοντας την εξαιρετική του παρουσία, καθώς τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 21 ριμπάουντ.

Οι 37 πόντοι του Τζέιμς Χάρντεν, 15 εξ αυτών στην τελευταία περίοδο, δεν αρκούσαν στους Ρόκετς που ηττήθηκαν με 109-103 από τους Τζαζ.

Οι Ουίζαρντς έφτασαν στο 50% νικών (9-9) για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια μετά το 98-80 απέναντι στο Ορλάντο έχοντας πρωταγωνιστή τον Τρέβορ Αρίζα με 24 πόντους.