Περίπατος στην Τρίπολη

Ο ΑΡΗΣ τέτοια παιχνίδια πρέπει να τα "καθαρίζει" εύκολα και αυτό έπραξε η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη η οποία διέλυσε με 90-50 τον νεοφώτιστο Αρκαδικό.

Ο ΑΡΗΣ από το πρώτο λεπτά δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα του Αρκαδικό να αμφισβητήσει ποιος είναι το… αφεντικό του αγώνα. Με τους ΜακΝίλ, Ουάιτ και Χάγκινς να είναι ασταμάτητοι, οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 6-15 στο πέμπτο λεπτό, δεν έριξαν τον ρυθμό τους και… επένδυσαν στην επιθετική τους λειτουργία, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +16 (13-29), ενώ και αμυντικά έπαιξαν αρκετά καλά, κόντρα στους γηπεδούχους.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να κυριαρχεί σε όλα τα… μήκη και πλάτη του γηπέδου, με τον Ζάρα να δίνει λύσεις επιθετικά, με την διαφορά να φτάνει στους 26 πόντους (26-52) στο 19ο λεπτό.
Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να σκοράρει όποτε ήθελε, ενώ αμυντικά διατήρησε την συγκέντρωση του παρά την διαφορά, η οποία έφτασε στους 29 πόντους (36-65) στο 26ο λεπτό και στους 24 (43-67) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.
Ο Δημήτρης Πρίφτης είχε την ευκαιρία να κάνει αλλαγές, να δώσει χρόνο σε παίκτες όπως ο νεαρός Φλιώνης. Η διαφορά ξεπέρασε γρήγορα τους 30 πόντους, φτάνοντας στους 41 (48-89), που ήταν η μέγιστη τιμή της μετά από τρίποντο του Ζάρα στο 38ο λεπτό, με το τελικό 50-90 να κρίνεται φυσιολογικό και απόλυτα δίκαιο. Τα δεκάλεπτα: 13-29, 28-52, 43-67, 50-90.
Αρκαδικός: Λαμπρόπουλος 4, Βαν Όστρουμ 8, Μπράουν 16 (2), Νουουτίνεν 9, Μπούκερ, Κοπσαφτής, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης 6, Καλινικίδης 5 (1), Τζουγκαράκης, Σαντέε 2.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 11 (2), Ουότερς 8, Ζάρας 12 (2), Χάγκινς 18, ΜακΝίλ 16 (2), Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 4, Τσούπκοβιτς 7 (1), Φλιώνης 1, Κοέν 5, Μούρτος 6, Σίμτσακ.