Απέφυγε την… παγίδα του Λαυρίου ο ΑΡΗΣ

Ο Δημήτρης Πρίφτης είχε προειδοποιήσει για την… παγίδα στο Λαύριο και οι παίκτες του αποφάσισαν στο τέταρτο δεκάλεπτο να μην… την πατήσουν και έτσι με κορυφαίο τον ΜακΝίλ κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 76-68.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε με στόχο να δώσει μπάλα στον Χάγκινς και τα κατάφερε, μιας και προηγήθηκε με 5-11 μετά από ένα σερί 7-0. Όμως οι “κίτρινοι” άρχισαν να κάνουν λάθη, συνολικά 10 στο πρώτο δεκάλεπτο και αυτό έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να αντιδράσουν και να κλείσουν προηγούμενοι την περίοδο με 19-14, μετά από ένα σερί 8-0.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σερί του Λαυρίου συνεχίστηκε με αποτέλεσμα να φτάσει στο 15-2 και η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους για τους γηπεδούχους, με τους “κίτρινους” να παρουσιάζουν πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση. Η άνοδος των ΜακΝίλ και Ουότερς έδωσε το δικαίωμα στον ΑΡΗ να μειώσει την διαφορά, η οποία έκλεισε στους πέντε πόντους (38-33) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλύτερα, ανάλογα με το ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, και με κορυφαίο τον ΜακΝίλ κατάφερε να κάνει ένα επιμέρους 14-4 και να προηγηθεί με 42-47 στο 24ο λεπτό. Κάπου εκεί ήρθε η διακοπή με το… σπάσιμο της μπασκέτας μετά από κάρφωμα του Κρούμπαλι.
Μετά την επανέναρξη του αγώνα, οι “κίτρινοι” φάνηκαν επηρεασμένοι μιας και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι οι οποίοι κατάφεραν με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο πεντάλεπτο να κλείσουν προηγούμενοι την τρίτη περίοδο με 57-56. Όμως μέχρι εκεί μιας και ο ΜακΝίλ είχε πάρει… μπρος και το έδειξε από τις πρώτες επιθέσεις του τέταρτου δεκαλέπτου. Με δικά του καλάθια ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 57-60, ενώ ο Κοέν έκανε το 57-62. Οι “κίτρινοι” στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, κρατώντας άποντους τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα. Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 60-62, αλλά εκεί οι παίκτες του Πρίφτη έκαναν ένα επιμέρους σκορ 8-2 για να στείλουν την διαφορά στο… μαξιλαράκι του +8 (62-70) στο 38ο λεπτό και δεν ξανασυνάντησαν προβλήματα για το τελικό 68-76.
Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-33, 57-56, 68-76.
Λαύριο: Γιανγκ 15 91), Κρούμπαλι 9, Τσίρος, Σακελλαρίου, Νικολακόπουλος 3 (1), Νίξον 14, Περράκης 3 91), Γιαννακόπουλος 3 (1), Κακλαμανάκης 2, ΜΠάρλος 12 (1), Έβανς 7.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 2, Ουάιτ 11 (1), Ουότερς 15 (1), Ζάρας 1, Χάγκινς 11, Κοέν 4, Μούρτος 6 (1), Σίμτσακ 4, ΜακΝίλ 18 (2).