"Καθάρισε" η Αρμάνι

Την συμμετοχή της στην επόμενη φάση του Eurocup εξασφάλισε η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία σημείωσε την 4η νίκη της στο Last 32, κερδίζοντας, εντός έδρας, με 91-78 την Άλμπα Βερολίνο.

Η γερμανική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε να κλείσει με προβάδισμα πέντε πόντων (24-29) το πρώτο δεκάλεπτο. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Με όπλο την άμυνά τους κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παρκέ και να πάνε προηγούμενοι στ’ αποδυτήρια με δύο πόντους (47-45).

Στην επανάληψη, η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα ανέβασε κι άλλο την απόδοσή της. Κερδίζοντας, σχεδόν, όλες τις μονομαχίες σε άμυνα κι επίθεση, απέκτησε… αέρα 12 πόντων με την εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, η Άλμπα έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια ν’ ανατρέψει στην εις βάρος της κατάσταση, αλλά ο Κρούνο Σιμόν δεν της επέτρεψε κάτι τέτοιο. Ο Κροάτης γκαρντ με διαδοχικά εύστοχα σουτ από μέση και μακρινή απόσταση, διατήρησε την ομάδα του σε θέση οδηγού, βοηθώντας την να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 47-45, 69-57, 91-78

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛίν 13(1), Λαφαγιέτ 10(2), Τσερέλα, Καλνιέντις 5, Μάτσβαν 7(1), Τσιντσιαρίνι 7(2), Σάντερς 12(2), Τζένκινς 3(1), Μπάρατς 6, Σιμόν 28(4)

Άλμπα Βερολίνο (Ομπράντοβιτς): Λόουερι 10(1), Κίνγκ 16(4), Άκπιναρ 2, Κικάνοβιτς 10, Λόντσαρ 20(1), Βάργκας, Λίγιανατζ, Βόλφαρθ 2, Τσέρι 13(3), Γουάτ 5

*Οι Μιλανέζοι έρχονται την επόμενη Τετάερτη (10/02) στο “Nick Galis Hall” για να παίξουν με τον ΑΡΗ.